Folia bąbelkowa – dawniej, dzisiaj i jak to się zaczęło?

Folia bąbelkowa jest obok pudeł kartonowych prawdopodobnie najpopularniejszym obecnie materiałem opakowaniowym. Ale czy wiesz, że folia bąbelkowa wcale nie została wymyślona do pakowania, tak jak to ma miejsce głównie dzisiaj gdy składa się na nią zamówienie w miejscach typu https://www.opako.com.pl/koperty-babelkowe-h18-cat-532? W rzeczywistości została stworzona dla czegoś zupełnie niezwiązanego z branżą wysyłkową. A kiedy poznasz długą historię folii bąbelkowej, już nigdy nie spojrzysz na nią w ten sam sposób (!). Oto krótkie podsumowanie dziwnej historii folii bąbelkowej, od jej skromnych początków w połowie XX wieku do obecnego statusu jednego z najważniejszych narzędzi w branży żeglugowej.

Folia bąbelkowa – jak to się zaczęło?

Folia bąbelkowa została wynaleziona w 1957 roku przez dwóch inżynierów: Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa. Ale nie wymyślili go jako materiału do pakowania lub wysyłki. Zamiast tego wymyślili folię bąbelkową jako… teksturowaną tapetę. Zgadza się. To, co jest obecnie jednym z najczęściej używanych materiałów opakowaniowych na świecie, zaczęło się jako alternatywa dla tradycyjnych tapet. Aby stworzyć oryginalną wersję folii bąbelkowej, Fielding i Chavannes użyli dwóch zasłon prysznicowych i połączyli je razem z bąbelkami powietrza pomiędzy nimi. Obaj wynalazcy postanowili opracować maszynę, która stworzyła rodzaj plastikowej tapety z papierowym podkładem. Ale ich maszyna skończyła po prostu tworząc arkusze plastiku z pęcherzykami powietrza pomiędzy nimi. Nic dziwnego, że ich plastikowa tapeta nie była hitem i nie sprzedawała się dobrze. Ale na szczęście nie poprzestali na tym.

Czas na kolejną próbę

Po nieudanym wprowadzeniu na rynek jako tapety, Fielding i Chavannes rozpoczęli sprzedaż folii bąbelkowej jako materiału do izolacji szklarni. Chociaż folia bąbelkowa ma pewne właściwości izolacyjne, po prostu nie jest tak skuteczna w izolacji jak inne materiały. Dlatego nie było zaskoczeniem, że i ten pomysł nie wystartował. Po raz kolejny folia bąbelkowa nie zdołała rozpalić rynku i nie została zauważona przez ludzi.

Do trzech razy sztuka!

Dopiero prawie trzy lata od jej wynalezienia folia bąbelkowa doczekała się pierwszego wielkiego przełomu. Frederick W. Bowers – marketer firmy Sealed Air (producent Bubble Wrap) – wpadł na pomysł wykorzystania folii jako materiału opakowaniowego. Jak głosi historia, wpadł na ten pomysł, gdy IBM ogłosił nowy komputer 1401 w 1959 roku i zdał sobie sprawę, jak folia bąbelkowa może chronić te delikatne maszyny podczas transportu. Przedstawił i zademonstrował swój pomysł IBM, a wkrótce IBM używał folii bąbelkowej do swoich komputerów i akcesoriów. I od tego momentu folia bąbelkowa naprawdę wystartowała.

Folia bąbelkowa dzisiaj

Od tego czasu folia bąbelkowa nadal się rozwijała i stała się podstawowym narzędziem w branży wysyłkowej. Folia bąbelkowa jest dziś jednym z najpopularniejszych materiałów do pakowania i wysyłki towarów, stając się tak samo niezbędną jak kartony i styropian.

Dodaj komentarz