Jak bezpiecznie naładować akumulator?

Przykre ‚niespodzianki’ zazwyczaj zdarzają się w najmniej odpowiednim czasie. Tak też jest w przypadku różnego rodzaju usterek samochodu. Są one szczególnie kłopotliwe, gdy przytrafią się o poranku przed wyjściem do pracy. Jedną z najczęstszych awarii jest rozładowany akumulator. Problem należy na szczęście do tych mniej szkodliwych dla aut osobowych, jednak uniemożliwia kontynuowanie jazdy. Ładowanie akumulatora można wykonać we własnym zakresie, lecz wiąże się to z minimum kilkugodzinnym procesem. Alternatywne i co najważniejsze szybkie rozwiązanie, proponują profesjonalne firmy typu Pogotowie akumulatorowe Warszawa. Z jakiego powodu akumulator może się rozładować i dlaczego warto skorzystać z pomocy Pogotowia akumulatorowego?

Jak działa akumulator?

Akumulator to jedno z kluczowych elementów wyposażenia samochodu. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie prądu niezbędnego do uruchomienia silnika. Prowokuje bodziec rozruchowy m.in. do rozrusznika, systemu sterującego pracą silnika, ale i innych podzespołów typu elektryczna pompa paliwa. Każdy akumulator posiada dwie elektrody: dodatnią i ujemną. Gdy do jednej z nich podłączony zostanie odbiornik jak np. wspomniany rozrusznik, przez obwód płynie prąd. Wówczas też może dojść do rozładowania akumulatora.

Dlaczego akumulator rozładowuje się?

Przyczyn przykrej niespodzianki w postaci rozładowanego akumulatora może być bardzo wiele. Wiążą się one zarówno z ludzkim niedopatrzeniem, ale i żywotnością baterii czy z czynnikami zewnętrznymi. Często jest to efekt np. pozostawienia włączonych świateł na dłuższy czas, co doprowadza do wyczerpania urządzenia. Innym powodem może być również poruszanie się pojazdem wyłącznie na krótkich dystansach. Podczas uruchamiania auta bowiem, obniża się poziom energii w baterii. Odzyskuje się ją za sprawą alternatora na dłuższych odcinkach trasy. Akumulator zastępczy może być ratunkiem zwłaszcza zimą po stosunkowo mroźnej nocy. Urządzenia źle znoszą nagłe spadki temperatur. Na nowy akumulator lub ładowanie, prędzej czy później będą musieli się zdecydować właściciele kilkuletnich samochodów. Żywotność urządzenia wynosi bowiem około 5 do 6 lat.

Jak bezpiecznie ładować akumulator?

Trudno jednoznacznie określić jak często należy ładować akumulator. Duży wpływ na jego pracę mają m.in. czynniki, o których była mowa wyżej. Dlatego najbezpieczniej jest co jakiś czas skontrolować stan urządzenia, a w razie potrzeby wezwać pogotowie akumulatorowe na terenie Warszawy. Oczywiście wiele osób decyduje się na samodzielne ładowanie, jednak aby awaryjne uruchamianie powiodło się, niezbędna jest chociaż podstawowa wiedza techniczna, jak i sprzęt. Akumulator najczęściej ładuje się prostownikiem, alternatorem bądź kablami rozruchowymi. Nie zawsze zaś ma się je pod ręką. Co zatem zrobić, gdy samodzielne ładowanie nie jest możliwe?

Pogotowie akumulatorowe Warszawa

Będąc w potrzebie pilnego naładowania akumulatora, warto zwrócić się do specjalistów, którzy dojadą na wskazane miejsce i rozwiążą problem. Pogotowie akumulatorowe w Warszawie pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wezwaniem lawety i awaryjnym transportem pojazdu do domu lub warsztatu. W zależności od indywidualnego przypadku, pracownicy ocenią stan akumulatora i na tej podstawie określą czy wystarczy rutynowe ładowanie na miejscu lub czy konieczna jest wymiana sprzętu. Wówczas zaproponują akumulator zastępczy, umożliwiając tym samym kierowcy dalszą podróż samochodem.

Czasami wystarczy bardzo niewiele, aby narazić akumulator na dużą stratę energii. Dlatego też mając na uwadze przedstawione potencjalne przyczyny rozładowywania urządzenia, warto rutynowo kontrolować jego stan szczególnie w sezonie zimowym. Wsparciem dla kierowców poruszających się po dzielnicach Warszawy jest Pogotowie akumulatorowe. Specjaliści podejmą odpowiednie kroki, aby uruchomić pojazd i nie narażać jego właściciela na dodatkowe wydatki związane z awaryjnym transportowaniem go do mechanika.