Jak ccFound ułatwia międzynarodową wymianę wiedzy

Internet jest spełnieniem marzeń wszystkich naukowców, którzy śnili kiedyś o globalnej „bibliotece wiedzy” – otwartej w każdym miejscu na Ziemi i, potencjalnie, dostępnej dla każdego. Nie stałoby się to jednak bez znalezienia sposobu na pokonanie barier językowych — jednym z najskuteczniejszych okazały się rozwijane błyskawicznie w ostatnich latach technologie tłumaczenia maszynowego. Poznaj ccFound — platformę, która z ich pomocą otwiera szeroko drzwi do wiedzy!

Czym jest ccFound?

ccFound to innowacyjna platforma e-learningowa, założona przez polskiego inwestora Piotra Michalaka i jego zespół. Jak sami mówią, ccFound ma być pierwszym globalnym „marketplace’em wiedzy” – miejscem, które połączy ekspertów z całego świata i oferowane przez nich produkty edukacyjne z poszukiwaczami wiedzy. Bez barier geograficznych i, co najważniejsze, językowych. Platforma umożliwia dzielenie się wiedzą w niemal każdy sposób, na jaki tylko pozwala internet — od sekcji Q&A i otwartych, grupowych dyskusji, przez e-booki i webinary po rozbudowane kursy.

ccFound kontra bariery językowe

Twórcy ccFound obrali sobie za cel stworzenie przestrzeni wymiany wiedzy, w której język… nie ma żadnego znaczenia. Jak chcą go osiągnąć? Z pomocą nowoczesnych technik tłumaczeniowych. 

Współczesne systemy przekładu maszynowego opierają się na działaniu tzw. sztucznych sieci neuronowych — tych samych, które stoją chociażby za sukcesem Chatu GPT. Symulują one pracę… rzeczywistego, ludzkiego układu nerwowego — i tak samo jak ludzki mózg są w stanie uczyć się języka i jego zasad na podstawie dostarczanych im treści. W porównaniu do tradycyjnych systemów tłumaczenia maszynowego — opartych na statystyce — mówimy o prawdziwej rewolucji!

ccFound korzysta z możliwości, jakie oferuje ta technologia w stu procentach. Każdy wpis na platformie jest automatycznie przekładany przez system tłumaczeniowy na wybrany przez użytkownika język (dziś przeczytamy treści po polsku, angielsku, ukraińsku czy… chińsku — lista dostępnych języków ma się cały czas wydłużać!). Takiej funkcjonalności nie oferuje obecnie żadna z największych platform e-learningowych – chociaż nie zdziwimy się, jeśli niedługo pójdą one śladem ccFound.

Oczywiście, nawet najbardziej zaawansowane systemy tłumaczeniowe nie są idealne. I dlatego użytkownicy platformy mogą zgłaszać do weryfikacji (przez żywego tłumacza!) treści, które budzą ich wątpliwości.  

A zatem — jeżeli bariery językowe były przez wieki jednym z najpoważniejszych wyzwań na drodze do swobodnej wymiany wiedzy, tak możliwe, że niedługo o nich zapomnimy. Zapraszamy do sprawdzenia tego, co już dziś potrafi ccFound – zobacz, że przyszłość jest tuż tuż!