Chip tuning – największe wady i zalety procesu wg mieszkańców Trójmiasta

Chip tuning to proces, w którym oprogramowanie uruchamiające silnik pojazdu jest przerabiane w celu umożliwienia zwiększenia wydajności z silnika – Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia oszalały na jego punkcie. Jednakże, ponieważ proces ten jest dość inwazyjny i znacząco zmienia działanie pojazdu, niesie ze sobą wiele zalet i wad. Zrozumienie, z jakim skutkiem wiąże się takie pełne dostrojenie układu silnika, może pomóc w podjęciu decyzji, czy jest to właściwy wybór dla pojazdu, czy nie.

Zalety tuningu układów silnika

Do zalet, jakie niesie chiptuning na pewno należy zwiększona wydajność: można wykonać takie dopracowanie układu silnika, które pozwala usunąć ograniczenia nałożone na silnik przez producenta. Może to spowodować różne wyniki, w zależności od tego, jak zmodyfikujesz chip. Możesz uzyskać większą moc, a co za tym idzie:

  • większą prędkość maksymalną,

  • szybsze przyspieszenie,

lub możesz nadać priorytet wydajności paliwa, pomagając sobie zaoszczędzić pieniądze na pompie w miarę upływu czasu. Ważne jest jednak by zajął się tym warsztat specjalizujący się w tym temacie. AutoTuner – Chip Tuning: Gdańsk, Gdynia to dobry przykład takich ekspertów.

Decydując się na ich usługi na pewno usłyszy się co nieco na temat łatwości instalacji. W przeciwieństwie do części wydajnościowych, strojenie układu silnika odbywa się za pomocą jednego układu. Oznacza to, że mechanik bez względu na to czy jego warsztat mieści się w mieście Gdańsk czy gdziekolwiek indziej – może zapewnić ci obsługę bardzo łatwo i szybko, przy bardzo niewielkiej ręcznej pracy. Nie tylko powoduje to szybszy czas instalacji, ale może również pomóc zaoszczędzić pieniądze na samym procesie instalacji.

Wady tuningu układu silnika

Po ankiecie przeprowadzonej w mieście Gdynia, Sopot oraz Gdańsk można wywnioskować iż naprężenie silnika jest najczęściej spotykaną wadą, jeśli chodzi o chip tuning. Wynika to, z tego że proces ten usuwa ograniczenia wprowadzone przez producenta do silnika, zatem strojenie układu silnika może spowodować większe obciążenie silnika. Z biegiem czasu może to prowadzić do większego zużycia i zwiększa ryzyko uszkodzenia silnika, co może być niezwykle kosztowne. Dodatkowo, nawet jeśli silnik nie zostanie uszkodzony, zwiększona moc i większy nacisk na silnik również powodują większy nacisk na inne części pojazdu, takie jak filtr powietrza lub układ chłodziwa, co może skutkować większymi nakładami na konserwację. Oczywiście najlepszym ominięciem tego problemu jest udanie się do warsztatu takiego jak wspomniany AutoTuner. Tam nie zrobią niczego, co mogłoby źle wpłynąć na samochód.

Pamiętaj jednak, że nawet AutoTuner czy inny specjalista nie będzie mógł ominąć tego, że jeśli grzebiesz w samochodzie łamiąc zasady producenta tracisz gwarancje. Jest to bezpośrednio związane z powyższym punktem, po dostrojeniu układu silnika może powodować problemy w przypadku jakichkolwiek gwarancji, które możesz posiadać na swoim pojeździe lub silniku nie masz już po co zgłaszać się do dealera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *