Czytanie książek w samochodzie – czy to dobry pomysł?

Wielu z nas mówiono dziesiątki razy, żeby nie czytać w samochodzie, ale jest to przecież jedna z najfajniejszych opcji na spędzenie czasu podczas podróży. Czy naprawdę nie powinno się czytać w samochodzie? Według niejednego eksperta odpowiedź brzmi „nie”: czytanie w samochodzie nie jest tak naprawdę szkodliwe dla zdrowia, chociaż może powodować złe samopoczucie. Znaczna liczba osób stwierdza, że ​​źle się czuje, kiedy czytają w samochodzie i przede wszystkim za ich dyskomfortem stoją dwa zjawiska:

choroba lokomocyjna
zmęczenie oczu

Żadne badania nie wykazały korelacji między jazdą jako pasażerem a problemami zdrowotnymi; więc jeśli ci to nie przeszkadza, śmiało – odwiedź antykwariatwaw.pl , znajdź fajne książki i czytaj. Pamiętaj jednak, że czytanie podczas jazdy jest bardzo niebezpieczne, nawet jeśli patrzysz tylko na mapę ze wskazówkami. Statystyki z Krajowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podkreślają niebezpieczeństwo – to zwiększa trzykrotnie ryzyko wypadku samochodowego. Jeśli musisz szukać wskazówek podczas jazdy, zabierz kogoś ze sobą lub zatrzymaj się.

Dlaczego może Ci być niedobrze w samochodzie?

Jeśli jesteś pasażerem, choroba lokomocyjna jest to prawdopodobnie najczęstszy problem przy ustalaniu, czy powinieneś czytać w samochodzie. Jednak z przyjemnością dowiesz się, że zabranie ze sobą ulubionego czasopisma podczas podróży nie spowoduje długoterminowej szkody. Choroba lokomocyjna jest stanem przejściowym spowodowanym niezdolnością organizmu do radzenia sobie z pewnymi danymi sensorycznymi.

Najczęstsze objawy to:

Mdłości
Zimne poty
Zawroty głowy
Nudności
Wymioty

Wszystkie zmysły współpracują, aby powiedzieć mózgowi o swojej lokalizacji. W szczególności układ ucha wewnętrznego jest ściśle dostosowany do ruchów ciała. Zwykle twoje oczy i ucho wewnętrzne opowiadają mózgowi tę samą historię, ale kiedy szczegóły się nie zgadzają, możesz doświadczyć objawów choroby lokomocyjnej.

Na przykład gdy czytasz w samochodzie. Twoje oczy są skupione na stronie ze statycznymi słowami w ustalonej odległości od twarzy. Oczy mówią mózgowi, że twoje ciało się nie porusza. Z drugiej strony twoje ucho wewnętrzne wykrywa ruch pojazdu, w którym jeździsz, i przekazuje mózgowi zupełnie inną historię. Kiedy zdarzy się to zamieszanie, możesz zacząć odczuwać wymienione powyżej objawy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przyczynach choroby lokomocyjnej spowodowanych czytaniem w samochodzie, warto poszukać informacji na ten temat w sieci internetowej.

Jednak niektórzy ludzie cierpią na chorobę lokomocyjną, nawet jeśli nie czytają w samochodzie. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które już chorują na samą jazdę samochodem, czytanie tylko wzmocni twoje objawy. Najlepiej jest znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zminimalizować reakcję organizmu. Zamiast czytać, możesz spróbować jednej z tych innych czynności, które rzadziej nasilają chorobę samochodową: słuchanie dobrej muzyki, podcastu radiowego, słuchanie książki audio, albo najlepiej: uciąć sobie odświeżającą drzemkę!

Polecamy:
Jakie głośniki samochodowe wybrać?

Dodaj komentarz