Jak Prawidłowo Holować Samochód

Holowanie samochodu nie wydaje się czynnością zbyt skomplikowaną. Kierowcy, często nie doceniają powagi zadania i dopuszczają się błędów nie tylko technicznych, ale i związanych z prawem. Przed rozpoczęciem czynności, warto zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i obsługi holowanego pojazdu.

Sprzęt potrzebny do holowania

Zdecydowanie najważniejszym elementem niezbędnym do autoholowania jest lina, bez niej całe zadanie byłoby niemożliwe. Do samochodu osobowego o całkowitej dopuszczalnej masie 3,5 t najlepsza jest syntetyczna lina o długości ok. 6m. Koszt jej zakupu nie jest wysoki, zwykle kwota ta wynosi maksymalnie ok. 30 zł, kupić ją możesz niemalże na każdej stacji benzynowej. Drugim ważnym elementem wyposażenia, o którym nie możesz zapomnieć jest trójkąt ostrzegawczy. Pomimo, że jest to obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu, kierowcy często o nim zapominają, warto upewnić się, że jest on w bagażniku, a jeżeli nie szybko go kupić, w przeciwnym razie podczas kontroli policyjnej możesz dostać mandat. W sytuacji, kiedy rozładuje nam się akumulator, istotnym elementem wyposażenia będą kable rozruchowe. Autoholowanie jest niemożliwe w sytuacji kiedy nie działają światła pozycyjne i kierunkowskazy, dzięki kablom rozruchowym i podładowaniu akumulatora powinny zacząć działać prawidłowo.

hak holowniczy

Najważniejsze zasady w praktyce

Przede wszystkim pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, wielu kierowców popełnia tutaj błąd myląc je ze światłami do jazdy dziennej lub awaryjnymi. Lina pomiędzy samochodem holowanym, a holującym powinna zostać również odpowiednio przymocowana aby nie odłączyła się w czasie jazdy – jest to bardzo istotny punkt i wymagający sporo uwagi. Dodatkowo, pamiętaj aby odpowiednio oznaczyć pojazd holowany i sam hol. Kategorycznie zabronione jest holowanie auta za pomocą taśmy kinetycznej.

Pojazd holujący powinien być całkowicie sprawny technicznie, aby autohol był w pełni bezpieczny nie tylko dla jego uczestników ale również całego ruchu drogowego na danym obszarze. Holowany samochód powinien posiadać działający układ kierowniczy i hamulcowy w przeciwnym razie konieczne będzie użycie lawety.

Ważna jest technika jazdy, która powinna być łagodna i płynna. Zdecydowanie jazda obu pojazdów powinna być odpowiednio zsynchronizowana tak, aby nie szarpać linką, w ten sposób możemy doprowadzić do jej zerwania lub uszkodzenia jej mocowania. Proces hamowania ma ogromne znaczenie, ważne aby kierowca w aucie holujący dotknął pedału hamulca na kilka sekund i powoli, dając holowanemu sygnał by również rozpoczął hamowanie. Kierowca w samochodzie holowanym powinien najbardziej zwracać uwagę na odpowiednie napięcie linki i utrzymywać je cały czas w odpowiednim stanie.

autoholowanie

Jak prawidłowo zamocować linkę holowniczą?

Linka do holowania powinna zostać zamocowana do ucha holowniczego. Zdecydowanie nie podejmuj się mocowania do elementów zawieszenia – takie działanie może być niestety ryzykowne w skutkach, można wówczas łatwo najechać na linkę, dodatkowo można nieumyślnie uszkodzić sobie zawieszenie w samochodzie, a tego z pewnością byśmy nie chcieli. Ucho holownicze powinno zostać zamocowane w takim miejscu, by te dwa warianty wyeliminować.

Zachowanie odległości pomiędzy pojazdami

Istotna jest odległość pomiędzy pojazdem holującym, a holowanym i powinna ona wynosić nie więcej niż 3 m w połączeniu na sztywno lub od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim. Pamiętaj, aby odpowiednio oznakować połączenie obu samochodów, należy to zrobić na przemian pasami białymi i czerwonymi lub przymocować w odpowiednim miejscu chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej. Niestety okazuje się, że kierowcy bardzo rzadko przestrzegają tego przepisu, z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego podczas holowania jest on niezwykle istotny.

Komunikacja pomiędzy kierowcami obu pojazdów

Jest to jedna z kwestii, o której dosyć często zapominamy, a jej znaczenie jest bardzo istotne. Zdecydowanie najłatwiej będzie użyć telefonu komórkowego z zestawem głośnomówiącym lub radio CB. Nowoczesne rozwiązania dają nam wiele możliwości, a stosowane niegdyś znaki dawane przez kierowców przez odsuniętą szybę są zupełnie niepraktyczne można wręcz powiedzieć, że w wielu przypadkach nawet niebezpieczne.

Holowanie samochodu z punktu widzenia prawa

Kodeks drogowy przedstawia kilka niezwykle istotnych zasad, o których nie możesz zapomnieć.

Holowanie samochodu może zostać zrealizowane jeżeli:

  • holujący inny pojazd nie przekracza 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim,
  • auto holujące ma włączone światła mijania,
  • za kierownicą pojazdu holowanego znajduje się osoba posiadająca prawo jazdy,
    pojazd holowany został połączony z pojazdem holującym w sposób bezpieczny i wykluczający ich
  • rozłączenie podczas jazdy,
  • auto holowane zostało odpowiednio oznaczone trójkątem ostrzegawczym,
  • w pojeździe holowanym sprawny jest układ hamulcowy i kierowniczy,
  • zachowana zostaje odpowiednia odległość między pojazdami,

Kiedy holowanie jest niemożliwe?

  • holowanie za pomocą połączenia giętkiego,
  • pojazd holowany posiada niesprawny układ hamulcowy i kierowniczy,
  • w procesie bierze udział więcej niż jeden pojazd,
  • nie można holować pojazdu z przyczepą lub naczepą.
  • na autostradzie – z wyjątkiem samochodów specjalnie do tego przeznaczonych.

WAŻNE: W przypadku autoholu, w którym nie jest wymagany sprawny układ hamulcowy lub kierowniczy, masa pojazdu nie może przekraczać całkowitej masy pojazdu holującego.

Samemu czy z firmą

Jeżeli nikt z Twoich znajomych nie chce podjąć się holowania uszkodzonego samochodu możesz skorzystać z ofert firm z dobrą opinią takich jak np.: Laweta za Grosze, która oferuje autoholowanie w Gdańsku i okolicy. Z pewnością opcja taka jest dużo bezpieczniejsza a Ty, możesz czuć się pewnie i spokojnie. Profesjonalna firma oferująca pomoc drogową zna zasady ruchu drogowego i w zupełności się do nich dostosuje. W razie Twoich wątpliwości wybierze odpowiedni rodzaj usługi i podejmie decyzję czy może zamiast holu konieczna będzie laweta? Koszty wynajęcia pomocy drogowej nie są wysokie, a pozwolą zaoszczędzić sporo czasu i energii.

Holowanie samochodu osobowego to wbrew pozorom zadanie nie należące do prostych. Pod uwagę należy wziąć wiele zaleceń nie tylko praktycznych, ale i prawnych. Nie dostosowanie się do zasad ruchu drogowego grozi mandatem.

Dodaj komentarz