Prawo jazdy kategorii B – jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny?

Po skończeniu kursów na prawo jazdy, możemy udać się do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, w celu zapisania się na egzaminy. Pierwszym z nich jest egzamin teoretyczny, a drugim praktyczny. Egzaminy te nie są proste, dlatego warto solidnie się do nich przygotować. Sprawdźmy jak wygląda egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kategorii B?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Pierwszym egzaminem, do którego przystąpimy, jest egzamin teoretyczny. Odbywa się on w specjalnej sali, przystosowanej do egzaminu. Sam egzamin realizowany jest przy pomocy komputerów i systemu teleinformatycznego WORD. Egzamin teoretyczny składa się z filmów i zdjęć oraz pytań do nich. Należy wiedzieć, że jest to test jednokrotnego wyboru, co oznacza, że tylko jedna z podanych odpowiedzi jest prawidłowa. Sam egzamin składa się z 32 pytań. Pierwsze 20 pytań dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 zakresu wiedzy specjalistycznej. Warto pamiętać, że pytania mają różną punktację. Jeżeli chodzi o czas jaki mamy na udzielenie odpowiedzi, to w przypadku pytań z wiedzy podstawowej jest to 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. W przypadku pytań z wiedzy specjalistycznej, na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi mamy 50 sekund. Maksymalna ilość punktów do zdobycia na egzamin teoretycznym to 74, a ilość potrzebna do zaliczenia egzaminu to 68 punktów. Po pozytywnym ukończeniu egzaminu teoretycznego, możemy zapisać się na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy

Egzamin praktyczny składa się z 2 etapów. Pierwszy z nich przeprowadzany jest na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Pierwszym zadaniem, do którego przystąpimy jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. W tym celu losowane są dwa zagadnienia z zakresu kontroli technicznej, należą do nich m.in. sprawdzenie poziomu płynów w pojeździe oraz sprawdzenie działania świateł. Po prawidłowym ukończeniu tej części, przygotowujmy się do jazdy. W tym celu ustawiamy fotel, zagłówek, lusterka, zapinamy pasy oraz upewniamy się, że drzwi są zamknięte. Następnie przechodzimy do wykonywania poleceń na placu manewrowym. Pierwszym z nich jest jazda po łuku do przodu i do tyłu, a następnie ruszenie ze wzniesienia. Po ukończeniu zadań na placu manewrowym przechodzimy do zadań w ruchu drogowym.

Jeżeli jesteście zainteresowani kursem na prawo jazdy, to zdecydowanie warto skorzystać z oferty szkoły Automobil – kurs na prawo jazdy w Warszawie.

Dodaj komentarz