Na jakie badanie USG powinni wybrać się kierowcy?

USG oka i soczewki wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do mierzenia i tworzenia szczegółowych obrazów tej części ciała. Ten test zapewnia znacznie bardziej szczegółowy widok wnętrza oka niż rutynowe badanie wzroku, dlatego jest wskazane:

  • kierowcom zawodowym
  • osobom, które często prowadzą samochód
  • kierowcom z wadami wzroku

Skierowanie na takie badanie może wypisać lekarz rodzinny bądź można udać się do specjalistycznej prywatnej praktyki samodzielnie. Technik USG lub okulista (lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób i chorób oczu) zazwyczaj wykonuje zabieg. Badanie USG oczu można wykonać w biurze, centrum badań ambulatoryjnych lub w szpitalu.

Dlaczego potrzebuję USG oka?

Twój lekarz okulista może zlecić badanie wzroku, jeśli doświadczasz niewyjaśnionych problemów z oczami lub jeśli ostatnio doznałeś urazu lub urazu okolicy oczu.

Ta procedura jest pomocna w rozpoznawaniu problemów z oczami oraz w diagnozowaniu chorób oczu. Niektóre z problemów, które może wykryć:

  • nowotwory obejmujące oko
  • obce substancje w gałce ocznej
  • oderwanie siatkówki

Diagnostyki i monitorowania można również w kontekście USG do zdiagnozowania takich chorób jak:

  • jaskra (postępująca choroba, która może prowadzić do utraty wzroku)
  • zaćma (mętne obszary w soczewce)
  • implanty soczewkowe (plastikowe soczewki wszczepiane do oka po usunięciu soczewki naturalnej, zwykle z powodu zaćmy)

Twój lekarz rodzinny okulista może również użyć tej procedury do pomiaru grubości i zasięgu guza nowotworowego i do określenia opcji leczenia.

Jak przygotować się do USG oka?

https://adwokatweuropie.pl/service/zwrot-kosztow-leczenia/USG oka nie wymaga specjalnego przygotowania. Z zabiegiem nie wiąże się ból. Krople znieczulające będą stosowane w celu znieczulenia oka i zminimalizowania dyskomfortu.

Twoje źrenice nie będą rozszerzone, ale Twój wzrok może być chwilowo nieostry podczas badania. Ale uwaga – nie powinieneś wsiadać od razu za kółko po USG – mądrzej będzie odczekać jakieś 30 minut po zabiegu, chociaż możesz czuć się bardziej komfortowo, prosząc o podwiezienie kogoś innego.

Lekarz okulista doradzi, aby nie przecierać oczu aż do całkowitego zużycia się znieczulenia. To chroni przed nieświadomym drapaniem rogówki.

Jak wygląda badanie?

Są dwie części USG – ultrasonografia A wykonuje pomiary oka, a B pozwala lekarzowi zobaczyć struktury z tyłu oka. Połączenie obu zajmie od 15 do 30 minut. Siedząc wyprostowany na krześle, oprzyj podbródek i patrz prosto. Nasmarowana sonda zostanie umieszczona na przedniej części oka podczas badania. USG można również wykonać podczas leżenia. W takim przypadku, napełniona płynem miseczka jest umieszczana na powierzchni oka podczas testu. Druga część badania pomaga lekarzowi zobaczyć przestrzeń za okiem. Zaćma i inne stany utrudniają widzenie w tylnej części oka. To pomaga również w diagnozowaniu guzów, odwarstwień siatkówki i innych schorzeń. Podczas badania B będziesz siedzieć z zamkniętymi oczami.

Więcej na temat badań USG dowiesz się tutaj: http://www.przychodniazbiersk.pl/badanie-usg/

[TB]

Dodaj komentarz