Nagranie z kamery samochodowej jako dowód w sądzie

            Jak wynika ze statystyk, coraz więcej kierowców decyduje się na zakup kamerki samochodowej. To wszystko po to, aby w razie kolizji czy wypadku, dysponować nagraniem ze zdarzenia. Takie nagranie zalicza się jako dowód materialny i może być dowodem, np. dla sądu. Wymogiem uznania nagrania jako dowód jest dostarczenie do organu prowadzącego formalnego wniosku dołączenia filmu jako materiału dowodowego.

Warunki odrzucenia nagrania przez sąd

Nagranie jako dowód w sądzie, może stanowić tylko przekazane z oryginalnego nośnika. Mowa tu o karcie pamięci, na której został zapisany film, czy też sam rejestrator, jeśli nagranie zostało zapisane bezpośrednio w pamięci wewnętrznej. Można oczywiście nagranie zgrać na swój komputer, a następnie np. na płytę DVD, ale w tym przypadku, nagranie będzie musiał zbadać biegły, by stwierdzić czy jest wiarygodne.

Niestety sądy już wielokrotnie odrzucały nagrania jako materiał dowodowy, działo się to między innymi z takich przyczyn:

  • nagranie nie zostało dostarczone na oryginalnym nośniku, na którym zostało zapisane np. płyta DVD, karta pamięci, dysk twardy;
  • nagranie było edytowane lub zmieniane np. poprzez wycięcie fragmentu, bądź przedstawienie tylko części nagrania;
  • nagranie było niewyraźne, w związku z czym nie można było rozpoznać osoby biorącej udział w nagraniu;
  • nagranie nie pozwoliło na dokładne wskazanie miejsca wypadku;
  • nagranie nie zawiera daty i godziny zdarzenia;
  • nagranie nie przedstawia przebiegu wypadku tylko jego skutki;
  • nagranie jest czarno-białe i nie można bezpośrednio zidentyfikować pojazdów i zdarzeń;
  • przy nagraniu nocnym, zbyt mała ilość światła nie pozwala na identyfikację.

Sprawdź ranking kamerek samochodowych, gdzie znajdziesz modele spełniające wymagania.

Publikacja nagrania, które jest dowodem

Często poszkodowani wrzucają nagrania z wypadku czy kolizji do internetu, na portale społecznościowe i inne platformy. Czy jest to zgodne z prawem? Tak, ale trzeba spełnić pewne warunki, jeśli na nagraniu widać jakiekolwiek twarze osób trzecich, trzeba je zamazać. Jeśli chodzi o rejestrację aut, tutaj nie musimy tego robić, ponieważ numery rejestracyjne samochodu, nie są danymi osobowymi i nie pozwolą na proste dotarcie do tego, kto jest właścicielem auta.

Nagranie z kamery jako donos na niebezpiecznych kierowców

Takie nagranie może posłużyć jako donos na niebezpiecznych kierowców. Oczywiście należy pamiętać, by przesyłając nagranie do policji, podać swoje dane personalne, ponieważ możesz zostać wezwany jako świadek. Kolejną ważna kwestią jest to, aby nie udostępniać nagrania w sieci. Często widać na nim twarze uczestników, czy dane personalne, a jak wiadomo udostępnianie zarówno danych jak i wizerunku osób trzecich bez jej zgody, jest karalne. Policja apeluje, aby w momencie kiedy widzimy niepokojące zachowania na drodze, dzwonić pod numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz