Potencjał klinkieru jako płytki elewacyjnej

Wśród różnorodnych materiałów na zewnętrzne ściany budynku klinkierowa płytka ścienna zajmuje zaszczytną pozycję lidera. Wynika to z wysokiej wydajności tego materiału. Elewacyjne płytki klinkierowe nie tylko nadają budynkowi reprezentacyjny wygląd, ale także chronią jego główne ściany przed niekorzystnymi wpływami środowiska. W tym artykule dowiesz się więcej, o tym czym są klinkier płytki i jak wykorzystać ich potencjał.

Co to jest płytka ścienna klinkierowa?

Płytki klinkierowe to wyroby ceramiczne, które powstają przy użyciu gliny łupkowej, topników i pigmentów barwiących. Cała ta masa nadaje się do jednorazowego wypalania w piecu tunelowym o długości 150 m w temperaturze 1360 °C. Zabieg trwa do całkowitego wypieku produktu. Technologia ta umożliwia uzyskanie trwałego materiału okładzinowego, który nie ma wewnątrz pustek i pustych przestrzeni i jest wysoce odporny na wpływy zewnętrzne. W produkcji płytek ściśle przestrzegana jest technologia wytwarzania. W przypadku najmniejszej awarii materiał ulega deformacji, co prowadzi do naruszenia wymiarów liniowych i obniżenia jakości gotowego produktu.

Główne zalety materiału: długi okres eksploatacji; ze względu na niski stopień wchłaniania wilgoci materiał jest odporny na mróz i nagłe zmiany temperatury; poziom wytrzymałości mechanicznej płytki odpowiada właściwościom kamienia naturalnego i gresu porcelanowego; niska waga produktu pozwala na zastosowanie płytek na różnych budynkach, niezależnie od rodzaju podłoża; materiał ma zwiększoną odporność na agresywne środowiska; ze względu na nierówną powierzchnię tylnej strony produktu zapewniona jest dobra przyczepność do podłoża; płytka ma jednolicie zabarwioną strukturę; dachówka należy do materiałów przyjaznych dla środowiska; różnorodność faktur i kolorów płytek klinkierowych pozwala urzeczywistnić dowolny pomysł na projekt; wygodny i prosty montaż produktu pozwala na wykonanie pracy w krótkim czasie bez angażowania specjalistów; praktycznie nie osadza się kurz na powierzchni płytek, co spowalnia rozwój porostów i mchów. Nie wymaga dodatkowej konserwacji.

Wady płytek licowych: wysoki koszt materiału, ze względu na ograniczone zapasy surowców (gliny łupkowej) do jego produkcji; materiał jest dość kruchy, przy silnym uderzeniu mechanicznym może pękać; W miejscach cięcia często tworzą się wióry.

Zakres zastosowania płytki ściennej klinkierowej

Materiał jest szeroko stosowany do elewacji. Płytki klinkierowe nadają konstrukcji bardziej estetyczny wygląd i niezawodnie chronią ją przed wpływami zewnętrznymi. Wyrób licowy może służyć jako wykończenie wyrównanej powierzchni w celu uzyskania efektu murowania lub może być materiałem wyjściowym do produkcji płyt klinkierowych i elewacyjnych płyt termicznych. Pozwala to rozszerzyć zakres materiału na elewację o izolację ścian i wykonanie wentylowanego systemu elewacyjnego z płytek klinkierowych. Klinkier można stosować do wykańczania dowolnych budynków: betonowych, kamiennych, drewnianych, prefabrykowanych płyt panelowych i innych.

Dodaj komentarz