Przejścia kablowe – wszystko, co warto wiedzieć na początek

Przejścia kablowe to złączki służące do uszczelnienia końcówek kabli i zabezpieczenia ich na wtyczkach, zaciskach, obudowach lub różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych. Mogą chronić wrażliwe przewody elektryczne przed wilgocią, zanieczyszczeniem, korozją, a nawet łatwopalnym gazem.

Rzygacze często są stosowane do kabli układanych na zewnątrz lub w trudnych warunkach, a także do przeprowadzania okablowania przez poszycie lub grodzie. Inaczej znane jako przepusty są stosowane we wszystkich typach kabli zasilających, danych, sterujących, oprzyrządowania, automatyki i telekomunikacji.

Jak już z całą pewnością zauważyłeś – przejścia kablowe mają wiele alternatywnych nazw, w tym:

  • mechaniczne dławiki kablowe,

  • złącza kablowe,

  • złączki kablowe,

  • rzygacze,

  • uchwyty kablowe.

Jak działają przepusty kablowe?

Przejścia kablowe są wykonane poprzez połączenie centralnej obudowy lub korpusu, przez który może przechodzić okablowanie z kilkoma przystawkami. Są to zazwyczaj nakrętka zabezpieczająca (lub kontrolna), podkładki, uszczelka, pazur mocujący lub stożek oraz nakrętka uszczelniająca (lub ściskana). Niektóre modele mają również obudowy dwuczęściowe, przywieszki do uziemienia elektrycznego, osłonę (izolacja) lub uszczelnienie z neoprenu (guma). Ich rozmiar, rozmieszczenie i konstrukcja różnią się w zależności od rodzaju.

Przepusty kablowe mają następujące podstawowe funkcje:

  • Mocowanie kabli na miejscu i zapobieganie ich skręcaniu lub przypadkowemu wyciągnięciu.

  • Zapewnienie hermetycznego uszczelnienia chroniącego przed kurzem, brudem, wodą i wilgocią – kluczowa funkcja sprzętu elektrycznego.

  • Wzmocnienie kabla przed naprężeniem.

  • Ochrona wrażliwego końca kabla przed uszkodzeniem. Niektóre pomagają także uziemiać kable elektryczne i zmniejszają ryzyko porażenia prądem elektrycznym.


Przejścia kablowe są wykonane z różnych materiałów, w tym np. polichlorek winylu (rozwiązanie elastyczne i niereaktywne tworzywo sztuczne), politetrafluoroetylen (tworzywo sztuczne jest bardzo odporne na chemikalia i podobne substancje), czy też nylon – mocny, uniwersalny wybór o dużej odporności na nacisk. Spotyka się też rzygacze wykonane z materiałów takich jak stal, aluminium i mosiądz, czy kauczuki syntetyczne.

Rodzaje przepustów kablowych

Istnieją pewne główne typy przepustów kablowych. Pojedyncza kompresja jest zwykle stosowana w budynkach i dla mniejszych instalacji. Podwójna kompresja – stosowana głównie w elektrowniach i fabrykach, gdzie wymagane są mocniejsze uszczelnienia. Dławiki te charakteryzują się podwójnym uszczelnieniem i zastosowaniem podwójnego ściskania na rdzeniu kabla i na zewnętrznym płaszczu lub pancerzu. Zarówno przepusty kablowe z pojedynczą, jak i podwójną kompresją są dalej podzielone na inne dodatkowe typy, jak lekkie, odporne na warunki atmosferyczne czy ognioodporne. Przy wyborze odpowiedniego rzygacza kablowego należy kierować się pewnymi konkretnymi kryteriami, a jednym z najważniejszych jest minimalna i maksymalna temperatura, w jakiej mają spełniać swoją funkcję.


Dodaj komentarz