Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko taksówkarza – jak przebiega?

Praca taksówkarza to dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują własnym samochodem, a przy tym chcą mieć wpływ na godziny i pry w jakich pracują. Najczęściej taksówkarze pracują w dużych korporacjach taksówkarskich, które na lokalnych rynkach cieszą się największym zainteresowaniem.

Pod względem ilości pracy i wysokości zarobków najlepsza jest praca taksówkarzy w dużych miastach. Możliwości jest o wiele więcej niż w przypadku mniejszych miasteczek. W miastach takich jak Sosnowiec, Warszawa czy Kraków jest sporo ofert i można zarobić całkiem sporo. Oczywiście, poziom zarobków jest uzależniony od tego, jak wiele się jeździ. Niektórzy taksówkarze z pracy za kółkiem robią sobie główne źródło dochodu, inni natomiast traktują ją jako prace dodatkową, którą wykonują wieczorami czy w weekendy.

Trzeba dobrze znać miasto

Taksówkarze, którzy chcą pracować w dużych korporacjach, muszą przejść najczęściej tradycyjną rozmowę kwalifikacyjną, która wygląda jednak zupełnie inaczej niż w przypadku zatrudnienia chociażby zatrudnienia na stanowisko biurowe. Przede wszystkim, dobry taksówkarz musi mieć w małym palcu mapę swojego miasta, znać wszystkie ulice i nawet takie adresy, które bywają mocno skomplikowane. Co więcej, musi też znać najkrótsze trasy, jakimi można dotrzeć z jednego punktu do drugiego. Klienci firm taksówkarskich są bowiem mocno wyczuleni na sytuacje, w których taksówkarz jedzie do miejsca celowego naokoło, aby jak najmocniej nabić taksometr w aucie. Dobry taksówkarz musi też mieć doświadczenie w pracy za kółkiem. O wiele milej widziani są więc kierowcy z wieloletnim doświadczeniem niż osoby, które mają prawo jazdy dopiero od niedawna i jeszcze nie do końca radzą sobie w pracy za kółkiem. Oczywiście, nie oznacza to, że młodzi kierowcy nie mają szansy na pracę taksówkarza. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że na pewno także i oni znajdą dla siebie pracę w którejś z firm taksówkarskich.

Praca nie dla każdego

Jeśli ktoś chce pracować jako taksówkarz, musi mieć świadomość, że nie zawsze jest to praca lekka, łatwa i przyjemna, w której można sobie cały dzień siedzieć w przytulnym i ciepłym aucie. Taksówkarze pracują w różnych godzinach, także nocami, co wiąże się często ze zmęczeniem, znużeniem i koniecznością odsypiania zarwanej nocy w ciągu dnia. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze klienci są mili i pozytywnie nastawieni. Zdarzają się osoby mocno agresywne czy takie, które nie chcą zapłacić za przejazd lub mocno awanturują się. Taksówkarz musi więc mieć wysoki poziom cierpliwości, spokoju oraz opanowania, aby bezproblemowo i bezkonfliktowo poradzić sobie z takimi trudnymi klientami. Najczęściej jednak problemy maja osoby dopiero zaczynające pracę w tej branży, taksówkarze z wieloletnim doświadczeniem potrafią sobie poradzić nawet w najtrudniejszych i najmniej przyjemnych sytuacjach.

Przeczytaj także:
Wymarzony zawód – jak go znaleźć?
Jaki wpływ mają studia na wybór naszej ścieżki zawodowej?
Praca za granicą – jak skutecznie szukać ogłoszeń?

Dodaj komentarz