Statystki nie kłamią – czyli stop dla pijanych kierowców!

Statystyki dotyczące picia i kierowania pojazdem są często cytowane i często są niesamowicie przerażające. Na przykład mówi się, że prawie 30 osób w Polsce codziennie umiera w wypadkach związanych z kierowcą, który ma problemy z alkoholem.

Ponieważ statystyki takie jak ta stają się szerzej znane, a prawa zmieniają się, by dostarczać jeszcze bardziej surowe kary dla osób, które zdecydują się pić i jeździć, coraz więcej osób decyduje się interweniować, gdy widzą, jak ktoś chwieje się w drodze do samochodu. Inne osoby decydują się na konfrontację z ludźmi, których kochają, gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, ale wiadomo, że dana osoba ma zwyczaj pić i jeździć.

Czasem decydują się kupić alkomaty by w ten sposób udowadniać swoje racje. Zarówno natychmiastowe interwencje, jak i dłuższe rozmowy, jeśli zostaną właściwie zastosowane, mogą pomóc w zapobieganiu straszliwym konsekwencjom picia i prowadzenia pojazdu.

Alkohol i zdolność do jazdy

Bezpieczna jazda oznacza zachowanie czujności wobec zmieniających się warunków, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Chodzi też o to, by wykorzystywać szybki refleks w razie potrzeby, aby uniknąć kolizji lub jakiejś innej katastrofy. W każdej chwili, gdy ktoś jedzie, rower może pojawić się znikąd, albo małe zwierzę może wyskoczyć z boku drogi pod koła nadjeżdżającego samochodu. Dzięki szybkiemu refleksowi i czujnym zmysłom, incydenty te stają się lekkimi uciążliwościami, które nie powodują zbyt dużego stresu lub trudności. Ale kiedy ludzie są upośledzeni przez alkohol, małe incydenty mogą szybko stać się poważnymi problemami.

Alkohol ma zdolność do otępiania umysłu i utrudnia szybkie reakcje nawet wtedy, gdy osoba nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jest pijana. Przeprowadzone na amerykańskim u uniwersytecie badania wykazały, iż osoby, które zostały poproszone o wykonanie skomplikowanych zadań pod wpływem alkoholu, miały zmniejszoną aktywność w częściach mózgu, które monitorują i przetwarzają informacje wizualne. Ludzie w badaniu nie byliby uważani za legalnie pijanych, ale ich zdolność do wyraźnego widzenia i szybkiego reagowania była z pewnością ograniczona. Przy wyższych poziomach upojenia upośledzenie to jest jeszcze bardziej wyraźne i może prowadzić do:

  • spowolnienia reakcji
  • braku koordynacji.

Jest to bardzo kłopotliwe dla osób jeżdżących, ponieważ mogą one nie być w stanie manewrować kierownicą i obsługiwać pedałów samochodu podczas jazdy po pijanemu.

Co ciekawe, osoby, które piją intensywnie w sposób powtarzalny, mogły zdusić swój umysł do tego stopnia, że mają problemy z wykonywaniem skomplikowanych zadań przez większość czasu, nawet gdy nie piją aktywnie. Niektóre badania nawet wykazują, że alkoholicy mają łagodny poziom upośledzenia umysłowego, który często nie występuje u osób, które nie piły regularnie.

Chociaż nie jest jasne, czy tego typu uszkodzenia powodują, że alkoholicy są niebezpiecznymi kierowcami to większość, jeśli nie wszyscy zgadzają się iż jest oczywiste, że ludzie, którzy mają problemy z alkoholem, naprawdę potrzebują pomocy w tych sprawach, aby ten szkodliwy proces się zatrzymał.

 

 

Dodaj komentarz