Jakie szambo betonowe wybrać do swojego domu?

Różny materiał wykonania i budowa szamb sprawia, że przed zakupem trzeba zastanowić się, jaki zbiornik sprawdzi się w danych warunkach. Należy też odpowiednio dobrać jego pojemność. Czym więc kierować się przy wyborze szamba?

Jaki materiał na szambo wybrać?

Szamba wykonuje się z dwóch rodzajów materiałów – betonu i plastiku. Zdecydowanie wyższą trwałością charakteryzują się zbiorniki wykonane z tego pierwszego materiału. Zaletą betonu jest przede wszystkim wysoka odporność na nacisk. Takie szambo ma bardzo wysoką trwałość na napór mas gruntu, w który jest wkopane.

 

Do zalet zbiorników betonowych należy również duża waga. Dzięki temu są one obojętne na przemieszczanie się wskutek naporu wód gruntowych i erozji gleby. Co ważne, tego typu konstrukcje są tańsze niż egzemplarze stworzone z tworzyw sztucznych. Beton to też materiał dużo bardziej przyjazny naturalnemu środowisku niż plastik.

 

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na klasę betonu. Istotne są parametry takie jak ekspozycja na działanie niskiej temperatury (czyli zamrażanie i rozmrażanie), działanie substancji chemicznych i korozję. Optymalna wodoszczelność to co najmniej W8. Po nasiąknięciu jego ciężar nie powinien się zwiększyć o więcej niż 5%.

Ile komór powinno mieć szambo?

Szamba betonowe mogą mieć jedną albo dwie komory. Pierwsze z nich to dobry wybór w miejscach, w których nie da się wkopać większego zbiornika. Do zalet należy też niższa niż w przypadku większych modeli cena. Same ścieki odprowadzane są przez specjalny komin.

 

Wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zbudowania większego szamba, lepszym wyborem będzie konstrukcja dwukomorowa. W rzeczywistości przestrzenie są trzy. Do jednej trafiają nieczystości stałe, a do drugiej – płynne. Między nimi znajduje się komora przelewowa. Ostatnim elementem są przewody do opróżniania. Szambo dwukomorowe to też bardziej opłacalna inwestycja niż jednokomorowe. Oprócz wysokiej trwałości wydatki są niższe również z powodu rzadszego opróżniania.

Jakiej wielkości powinno być szambo?

Przy doborze szamba należy kierować się zasadą złotego środka. Powinno być ono nieco większe niż przeciętna ilość ścieków produkowanych w gospodarstwie domowym. Warto przy tym pamiętać, że zbyt duży zbiornik będzie stanowił problem. Rzadsze opróżnianie go prowadzi do procesów chemicznych generujących nieprzyjemny zapach.

 

Jak więc wyliczyć, jakie szambo będzie najlepsze do danego domu? Dobry sposób to spisywanie wskazań z wodomierza. Przyjmuje się, że typowe zużycie to w 90% ścieki. Na tej podstawie łatwo można wyliczyć, jaki litraż zbiornika wybrać.

 

Dodaj komentarz