Czy w Warszawie łatwo znaleźć pracę? Gdzie szukać ofert pracy?

Warszawa to ogromny rynek pracy, przyciągający chętnych do znalezienia zatrudnienia w bardzo licznych branżach. Polskie i międzynarodowe firmy usługowe, IT, handlowe, transportowo-logistyczne, budowlane, energetyczne, z sektora kultury, rozrywki i mediów, liczni producenci i przetwórcy w przemyśle – oraz przedsiębiorstwa działające w innych dziedzinach generują stałe zapotrzebowanie zarówno na wykwalifikowaną kadrę, jak i na osoby wykonujące proste prace, także dorywczo lub weekendowo.

Popyt na pracowników w stolicy nie gaśnie. Jeśli i Ty myślisz o znalezieniu w Warszawie pracy, czytaj dalej i dowiedz się, jakiej konkurencji możesz się spodziewać, a także skąd pozyskiwać oferty pracy. 

Praca w Warszawie: jak wygląda konkurencja na rynku pracy? 

Warszawski rynek pracy jest dynamiczny i chłonny. To pierwsze oznacza, że każdego dnia pojawiają się setki ogłoszeń. O tym, że w stolicy wciąż można stosunkowo łatwo podjąć zatrudnienie, świadczy bardzo niska stopa bezrobocia, zarówno na tle kraju, jak i województwa. Przykładowo, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w końcu listopada 2021 r. wskaźnik bezrobocia w mieście wynosił tylko 1,8%, w sąsiadującym powiecie warszawskim zachodnim – 2,0%, zaś w całym regionie warszawskim stołecznym – 2,5%. Dla porównania, w tym samym okresie stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 5,4%. 

Napływ do stolicy osób poszukujących zatrudnienia jest spory, a konkurencja na rynku pracy niemała. W samym mieście w powiatowych urzędach pracy zarejestrowane są 24,6 tys. osób bezrobotnych, w całym regionie warszawskim stołecznym liczba bezrobotnych wynosi dwukrotnie więcej – 47,6 tys. Są to jedynie dane oficjalne, a należy pamiętać, że nie wszyscy poszukujący w Warszawie pracy od zaraz rejestrują się w PUP. Jak zatem poradzić sobie na tym dającym duże możliwości, ale też wymagającym rynku? 

Przede wszystkim należy wiedzieć, gdzie szukać ofert. Do im większej liczby odpowiednich dla Ciebie ogłoszeń dotrzesz, tym więcej wyślesz aplikacji – a to z kolei zwiększy Twoją szansę na szybkie znalezienie pracy w Warszawie

Gdzie szukać dobrej pracy:

– portal z ofertami pracy

Profesjonalny portal z pracą, czyli inaczej platforma rekrutacyjna, na której spotykają się pracodawcy oraz kandydaci – to najlepsze źródło ofert. Wybierz renomowany, bezpieczny i popularny portal, np. praca.pl. Dzięki temu uzyskasz dostęp do bardzo wielu ogłoszeń w jednym miejscu. Dodatkowo będziesz mógł / mogła założyć konto (na praca.pl jest ono bezpłatne) i brać udział w rekrutacjach wygodnie z poziomu przeglądarki, bez konieczności wysyłania zewnętrznych maili.

– znajomi

Szukanie pracy poprzez znajomych także może dać świetne efekty. Wiele firm chętnie zatrudnia osoby z polecenia, oczywiście jeśli kandydaci mają przy tym odpowiednie kwalifikacje. Przyjaciele i rodzina mogą także powiedzieć Ci o niejawnych rekrutacjach. Dlatego nie ukrywaj, że szukasz pracy – im więcej osób o tym wie, tym wyższa szansa na szybkie zatrudnienie. 

– media społecznościowe

W czasie poszukiwań wykorzystaj wszystkie dostępne narzędzia. Jednym ze szczególnie cennych w kontekście rozglądania się za zatrudnieniem są media społecznościowe. Znajdziesz w nich grupy, rozmowy dedykowane szukaniu pracy w danym mieście, branży, na określonych stanowiskach. Dołącz do kilku i codziennie przeglądaj nowe ogłoszenia. Wykorzystaj także własną sieć kontaktów – napisz post, w którym reklamujesz się jako doskonały kandydat do pracy i udostępnij go w danej grupie lub w gronie znajomych. 

– ogłoszenia w gazecie

Współcześnie większość naborów prowadzona jest przez internet. Nie znaczy to jednak, że pracodawcy przestali korzystać z tradycyjnych form rekrutacji. W prasie wciąż można natknąć się na oferty zatrudnienia. A skoro tam są, to dlaczego masz je pominąć? Zwróć szczególna uwagę na ogłoszenia w gazetach branżowych. Pamiętaj też, że wiele periodyków ma obecnie swoje odpowiedniki elektroniczne!

Dodaj komentarz