Wszystko na temat tarcz i klocków hamulcowych

Tarcze i klocki hamulcowe to te elementy auta, których na co dzień nie widać i nie zawsze zwracamy uwagę na ich prawidłowe działanie. Tymczasem jakiekolwiek awarie czy usterki w tych częściach mogą powodować obniżenie bezpieczeństwa na drodze. Dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów w układzie hamulcowym, należy tarcze i klocki natychmiast wymienić na nowe.

Tarcze i klocki hamulcowe nie są elementami wiecznymi, które będą nam bezawaryjnie służyły tak długo, jak samo auto. Trzeba więc liczyć się z tym, że prędzej czy później ulegną one zużyciu i trzeba będzie wymienić je na nowe. Choć wydawałoby się, że im nowsze samochody, tym mniej problemów z psującymi czy zużywającymi się częściami, w przypadku elementów układu hamulcowego jest zupełnie inaczej.

Warto pamiętać, że nowe samochody mają dużą moc silnika, są bardziej dynamiczne, a to oznacza, że tarcze i klocki hamulcowe zużywają się o wiele szybciej niż w przypadku aut kilkunastoletnich czy starszych. Tarcze i klocki mogą również ulegać awariom ze względu na nieprawidłowy montaż czy wady materiałowe. Dlatego też zawsze warto robić regularne przeglądy, a przy tym obserwować swoje auto podczas jazdy. Wiele nieprawidłowości można bowiem albo wyczuć, albo usłyszeć siedząc za kierownicą.

Jak rozpoznać, że czas na nowe części?

W przypadku klocków hamulcowych nie ma problemu – gdy są zużyte, powodują charakterystyczny pisk podczas jazdy. W wielu autach zapala się również odpowiednia kontrolka, która powinna skłonić kierowcę do zadbania o układ hamulcowy. W przypadku tarcz hamulcowych sprawa może być bardziej skomplikowana, gdyż nie dają one żadnych widocznych objawów zużycia. Jeśli jednak mamy do wymiany klocki hamulcowe, warto za jednym zamachem wymienić także tarcze hamulcowe. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że cały układ hamulcowy na kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów będzie sprawny i bezawaryjny.

Gdzie kupić dobre klocki i tarcze?

Gdy tarcze i klocki hamulcowe zużyją się, konieczna będzie ich wymiana na nowe. Warto to zrobić od razu, gdy wykryjemy jakiekolwiek nieprawidłowości podczas ich pracy. Można zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług warsztatu samochodowego. Samodzielna wymiana nie jest skomplikowana, a jednocześnie będzie sporo tańsza niż usługi mechanika. Przed samodzielnymi pracami warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia, które ułatwią szybki demontaż starych elementów i montaż nowych.

Zanim jednak zabierzemy się za pracę przy aucie, warto kupić dobre, sprawdzone i niezawodne akcesoria. Na https://mccar.pl/ można znaleźć szeroki wybór akcesoriów i elementów samochodowych dedykowanych dla aut różnych marek. Dzięki temu bez problemu każdy właściciel auta szybko znajdzie takie tarcze i klocki hamulcowe, które będą odpowiadały potrzebom jego samochodu. Dobry, doświadczony i renomowany sprzedawca to gwarancja, że oferowane części zamienne są najlepszej jakości i z pewnością będą sprawowały się bezawaryjnie po zamontowaniu.

Dodaj komentarz