Wypadek samochodowy w trakcie pracy a utrata zniżek w OC

Wypadki chodzą po ludziach – szczególnie te samochodowe. Nie omijają pracowników poruszających się autem służbowym, dlatego pracodawca powierzający mu pojazd zawsze musi się liczyć z ryzykiem kolizji i związanymi z tym konsekwencjami – w tym utratą zniżek w OC.

Negatywne skutki wypadku samochodu służbowego

Oczywiście największym zmartwieniem jest szkoda kierowcy oraz innych osób uczestniczących w wypadku – ale niejedynym. Zwykle jest też zniszczenie pojazdów, czasem i innych dóbr. To, kto i jakie ponosi z tego ramienia konsekwencje wynika z tego do jakich uszkodzeń i z czy jej winy doszło. Oczywiście sam pakiet polisy OC też ma znaczenie, tak samo jak to czy pracodawca nie zaniedbał ubezpieczenia tego rodzaju. Jeśli sam chcesz tego uniknąć – lepiej już dzisiaj dowiedz się ile kosztuje polisa na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela i związane z tym skutki

To najczęściej spotykana sytuacja – ubezpieczyciel, którego wybrał pracodawca i podpisał z nim umowę OC ponosi w całości odpowiedzialność za odszkodowanie. Zwykle nie może do tego dojść jedynie, gdy pracownik prowadzący samochód służbowy pozwoli sobie na następujące zaniedbania:

• prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości
• brak kwalifikacji bądź uprawnień do prowadzenia pojazdu

Wtedy, co oczywiste – ubezpieczyciel odmawia spełnienia świadczeń. Nie byłoby to jeszcze takie straszne, gdy suma ubezpieczenia jest w porządku. Gorzej, gdy zostanie wyczerpana – wtedy już zaczynają się poważne kłopoty…

Ubezpieczenie OC to obowiązek i jego minimalna wysokość jest zawsze określana przez ustawę. Po przekroczeniu ustawowych limitów podmiot bezpośrednio odpowiadający za szkodę, staje się zobowiązanym do rekompensaty podmiotem. W tym przypadku będzie to firma/pracodawca pracownika, który spowodował wypadek.

Ważne jest uświadomić sobie, że niemożnością jest bezpośrednie uniknięcie konsekwencji które wynikają z takowych przepisów związane z odpowiedzialnością po wypadku. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle to ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty świadczeń – stąd najlepszym rozwiązaniem uniknięcia tego rodzaju kłopotów jest znalezienie odpowiedniego.

Jak to zrobić?

Bądź inteligentnym kupcem: odrób swoją pracę domową i sprawdź, co oferuje polityka firmy ubezpieczeniowej i czego nie obejmuje. Upewnij się, że wybrana polityka obejmuje ubezpieczenie pojazdu przez cały czas. Wiele małych firm ubezpieczeniowych oferuje niskie stawki w porównaniu z dużymi z powodu niższych kosztów ogólnych. Ale w razie wypadku i złożenia wniosku o ubezpieczenie, te małe firmy czasami mogą być uciążliwe. Mogą próbować umyć ręce i powiedzieć: to nie jest objęte twoją polisą. To nie jest to, co chcesz usłyszeć, kiedy naprawdę ich potrzebujesz po opłacaniu składek przez wiele miesięcy.

Rozważając jakąkolwiek firmę, dużą lub małą, której koszty są niższe, należy również wziąć pod uwagę ich obsługę klienta. Ponadto dobrym pomysłem jest zbadanie siły finansowej firmy (która bezpośrednio wpływa na zdolność do spłaty Twoich roszczeń) za pośrednictwem usługi ratingowej.

Dodaj komentarz