Brak ważnego OC – sprawdź, ile może Cię kosztować!

Z pewnością jesteś świadomy tego, że Polsce – tak jak w większości krajów europejskich – istnieje prawny obowiązek posiadania OC samochodu. Czy wiesz jednak, co CI grozi za brak ważnej polisy? Sprawdź, jakie konsekwencje mogą Cię spotkać, jeśli nie wykupisz ubezpieczenia auta!

Posiadanie OC – jak wyglądają kwestie prawne?

Kwestie prawne dotyczące obowiązku posiadania ważne OC samochodu reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z 22 maja 2003 r. Zgodnie z nią każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi posiadać ubezpieczenie komunikacyjne – bez względu na to, czy rzeczywiście nim jeździsz, czy tylko stoi nieużywany w garażu.

Co stanie się, jeśli nie wykupisz OC? Okazuje się, że może to mieć naprawdę poważne konsekwencje w postaci wysokiej grzywny nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. O tym, ile może Cię to kosztować przeczytasz poniżej.

Ile zapłacisz za brak OC?

Wysokość kar za brak ubezpieczenia OC zmienia się co roku i jest bezpośrednio zależna od płacy minimalnej, która w 2019 roku wynosi 2250 zł. Uwzględniając ten parametr, ustalono następujące kary za brak OC dla samochodów osobowych:

– jeśli auto pozostaje bez ochrony ubezpieczeniowej do 3 dni: 900 zł,

– jeśli auto pozostaje bez ochrony ubezpieczeniowej do 14 dni: 2250 zł,

– jeśli auto pozostaje bez ochrony ubezpieczeniowej powyżej 14 dni: 4500 zł.

Oczywiście te składki obowiązują jedynie dla pojazdów osobowych. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe, kary są jeszcze dotkliwsze. W przypadku przerwy w ubezpieczeniu trwającej powyżej 14 dni możesz zapłacić nawet 6750 zł. A to już może być naprawdę dotkliwą karą dla Twojego portfela.

Jak widać, niepłacenie OC jest tylko pozorną oszczędnością – w rzeczywistości może Cię to bowiem kosztować więcej niż zakup polisy. Zamiast ryzykować, po prostu wykup ubezpieczenie w przystępnej cenie. O tym, jak je znaleźć, przeczytasz tutaj: Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Sprawca wypadku nie miał OC – co zrobić?

Miałeś stłuczkę z kierowcą, który nie miał wykupionego OC? Spokojnie – prawo chroni osoby w Twojej sytuacji, nie musisz więc martwić się tym, że nie dostaniesz odszkodowania na pokrycie strat. Wystarczy, że wystąpisz z wnioskiem do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dołączając do niego materiały potwierdzające Twoje roszczenia (np. notatkę policyjną), a otrzymasz odszkodowanie.

Czy to oznacza, że sprawca wypadku pozostanie bezkarny? Oczywiście, że nie. UFG wypłaci Ci odszkodowanie, byś mógł szybko naprawić samochód, a następnie zajmie się sprawcą, żądając od niego kwoty za pokrycie Twoich roszczeń oraz za sam brak OC. Windykacja UFG może trochę potrwać, ale ostatecznie jest naprawdę skuteczna. Koniec końców sprawca płaci słoną karę, a Ty nie musisz się niczym martwić – wszystkie formalności załatwia za Ciebie UFG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *