Glinkowanie – jak używać glinki? Jaką wybrać? Sposób na czysty lakier

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu karoserii w jak najlepszym stanie, raz na jakiś czas musisz wykonywać glinkowanie. To zabieg, dzięki któremu usuniesz z lakieru trudne, głębokie zabrudzenia np. smołę czy opiłki klocków hamulcowych. Tylko jak go przeprowadzić? Co brać pod uwagę, wybierając odpowiednią glinkę?

Sposób na czysty lakier

Glinkowanie to zabieg, który czyści lakier z głębokich zabrudzeń. Są to takie zabrudzenia, które możemy wyczuć pod palcem (jako chropowatą powierzchnię), a których nie usuwa standardowa pielęgnacja. Najczęściej występują w postaci opiłków klocków hamulcowych, żywicy, kleju i smoły. Nieusunięte trwale uszkadzają lakier, skracają jego żywotność i zmniejszają efektywność powłok ochronnych np. wosku.

Czym jest glinka?

Glinka to masa, której używamy do glinkowania. Konsystencją przypomina plastelinę. Jest miękka, plastyczna, a w środku ma specjalne cząstki ścierne. Im glinka twardsza, tym bardziej agresywna (służąca do usuwania głębszych zabrudzeń).

Twardość glinek możemy poznać po ich kolorach. Przyjmuje się, że pomarańczowa jest miękka, żółta – średnio agresywna, a niebieska – agresywna.

Jaką glinkę wybrać?

Glinkę należy dobrać do rodzaju czyszczonej powierzchni. Polecamy jednak, aby nie wybierać od razu najbardziej agresywnej. Lepiej jest wziąć bardziej miękką i potem poprawić, niż przesadzić i przypadkiem uszkodzić lakier.

Tradycyjne glinki wyglądem i konsystencją przypominają plastelinę. Przed użyciem trzeba je zgnieść i zmiękczyć. Nie jest to bardzo skomplikowane, ale mało wygodne. Komfort użytku mogą zwiększyć aplikatory z glinkami. W Polsce mamy do dyspozycji np. glinkę SONAX do lakieru. To wygodny, zaokrąglony aplikator, który skraca czas glinkowania i zwiększa efektywność. Jest doskonałą opcją dla osób, które nie mają wprawy w glinkowaniu, bo ergonomiczny uchwyt glinki SONAX do czyszczenia lakieru sprawia, że zabieg ten staje się po prostu łatwiejszy.

Jak używać glinki?

Przed użyciem glinki należy odpowiednio przygotować karoserię, dokładnie czyszcząc ją. Do tego zabiegu wystarczy szampon i woda (najlepiej pod ciśnieniem). Dla pewności warto czyszczenie wykonać dwa razy, aby pozbyć się wszelkich drobinek np. piasku.

Glinkę należy zgnieść lub, jak w przypadku glinki SONAX do lakieru, przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze, aby glinka przed formowaniem była rozgrzana.

Nałóż na lakier odpowiedni kosmetyk (najlepiej lubrykant). Uwaga, nałóż go tylko na powierzchnię, którą będziesz czyścić teraz, nie na całość karoserii. Glinką wykonuje podłużne ruchy.

Sprawdzaj, czy glinka jest czysta. Unikaj szorowania glinką z drobinkami brudu, bo mogą porysować lakier.

Dodaj komentarz