Koło dwumasowe – do czego służy i jak o nie dbać?

Jeszcze do niedawna wszystkie samochody posiadały sztywne koła zamachowe. Rola takiego koła polega na ułatwieniu rozruchu silnika oraz na zapewnieniu jego równomiernej pracy. Koło zamachowe współpracuje z podzespołami sprzęgła, a także przenosi także moment obrotowy silnika na skrzynię biegów.

Branża motoryzacji prężnie się rozwija, technologia postępuje, a co za tym idzie, powstają coraz to mocniejsze silniki. Układy napędowe ze sztywnym kołem zamachowym, nie są zdolne by przenieść ich obciążeń, dlatego powstało koło dwumasowe. Dwumasa rozwiązuje problem drgań w mocnych jednostkach napędowych. Obecnie jest wykorzystywana w prawie każdym aucie z silnikiem diesla, a także staje się coraz popularniejsza wśród aut z silnikami benzynowymi.

Co nam daje koło dwumasowe?

Dzięki temu, że dwumas eliminuje drgania w układzie napędowym oraz redukuje szarpnięcia w momencie załączania sprzęgła, mamy większy komfort podróżowania samochodem. Koło dwumasowe sprawia, że praca silnika jest płynna. Największą zaletą jest to, że wydłuża żywotność skrzyni biegów oraz jej poszczególnych podzespołów. Koszt naprawy skrzyni biegów, to często wydatek kilku tysięcy, a więc zastosowanie w samochodzie dwumasy, może ograniczyć koszty związane z jej regeneracją czy też wymianą. Dodatkowo koło dwumasowe zmniejsza opóźnienie podczas dodawania gazu.

Awaryjność dwumasy

Niestety koło dwumasowe jest dość awaryjnym elementem wyposażenia samochodu. Częste i mocne obciążenia układu napędowego nie służą dwumasie. Pierwszymi zwiastunami usterki są hałasy i drgania pochodzące od tej części. Również problemy ze zmianą biegów czy nierówna praca silnika, powinny nas zaniepokoić.

Jeśli wiemy, że nasze koło dwumasowe jest już w złym stanie, udajmy się do warsztatu, który zajmuje się tego typu elementami. Wymiana dwumasy na nową jest bardzo kosztowna, istnieje także możliwość regeneracji, jednak i ona nie jest tania.

Jak zadbać o koło dwumasowe?

Aby koło dwumasowe służyło nam jak najdłużej, powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, ruszanie, powinno być jak najbardziej płynne, bez gwałtownych szarpnięć. Podczas jazdy, zmieniajmy biegi płynnie i łagodnie. Należy unikać szybkiego dodawania gazu, w szczególności gdy obroty silnika są niskie. Zadbajmy także o dobry stan techniczny samochodu, a w szczególności o układ zapłonowy. Zły stan świec czy wtryskiwaczy powoduje większą ilość drgań, z którymi musi uporać się dwumasa.

Eco-driving, a koło dwumasowe

Producenci samochodów, zalecają jazdę ekologiczną, dzięki której możemy zaoszczędzić na paliwie. Jednak dla koła dwumasowego, taka jazda może okazać się zabójcza. Przy schodzeniu poniżej 1500 obrotów na minutę, dochodzi do największych drgań jednostki, a co za tym idzie do nadmiernej eksploatacji dwumasy. Częsty eco-driving może okazać się niewarty oszczędności paliwa, gdyż może skrócić żywotność koła dwumasowego, które jest bardzo kosztowne.

One Comment on “Koło dwumasowe – do czego służy i jak o nie dbać?”

Dodaj komentarz