Materac a Twoje samopoczucie – to ważne!

Budzisz się z obolałymi mięśniami? Czujesz, że brakuje ci trochę swojej zwykłej energii? Być może myślisz, że możesz nawet wpaść w depresję. Chociaż jest całkowicie możliwe, że każdy z nich może pochodzić z innego źródła, przed wprowadzeniem jakichkolwiek drastycznych zmian należy rozważyć jedno: materac.

W przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi uważa, że materace nie są przeznaczone do użytku wiecznego. Być może naprawdę polubiłeś sposób, w jaki dopasowałeś się do rowka, który stworzyłeś w tym 20-letnim materacu, ale prawdopodobnie nie przynosi ci to żadnej korzyści. Od bólu fizycznego po zdrowie psychiczne – Twój materac może mieć dramatyczny wpływ na Twoje samopoczucie.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz nie wyspać się dobrze. To, co jesz, ile pijesz i to, co robisz przed snem, może mieć szkodliwy wpływ na to, jak dobrze wypoczywasz. Kofeina jest oczywistym czynnikiem, ale nawet woda może powodować problemy, stwarzając potencjalną sytuację, w której musisz wstać w środku nocy, aby opróżnić pęcherz.

Nawet sposób ustawienia pokoju może powodować problemy ze snem. Jest kilka rzeczy, których po prostu nie powinieneś mieć, jeśli Twoim celem jest sen. Telewizory i urządzenia mobilne mogą stymulować umysł do większej przytomności, utrudniając tym samym zasypianie.

Następnie jest:

  • materac,
  • twoje łóżko,
  • pościel,
  • poduszki.

Po czym poznam, że mój materac nadaje się już do wymiany?

Po pierwsze, wiek. Zadbany materac może wytrzymać około 10 lat. To zależy od źródła, z którego korzystasz, ale ogólny konsensus wydaje się wynosić od ośmiu do dziesięciu lat. Oznacza to jednak, że dobrze traktujesz swój materac. Nie jest to na przykład trampolina, więc nie pozwalaj nikomu na nią wskakiwać, bez względu na to, jak zabawne, to może być. Niektóre materace wymagają obracania, a produkcja materaców dba też o to, by większe materace mogłu korzystać ze wsparcia pośrodku.

Starsze materace również stwarzają potencjalne problemy higieniczne. Na przykład bardzo się pocimy podczas snu, tracąc około ćwierć litra płynu każdej nocy, który trafia prosto na nasz materac. Ciecz prowadzi do pleśni, która prowadzi do zarodników. Są pokrowce na materace i takie, które mogą temu zapobiec, ale nie każdy je ma.

Roztocza mogą się również rozwijać, gdy na materacu gromadzi się nasza martwa skóra. Roztocza niosą ze sobą własne problemy, z których nie najmniejszym są alergeny, które mogą powodować prawdziwe problemy u osób cierpiących na astmę, a nawet mogą zaostrzać choroby skóry, takie jak egzema.

Odkształcenie to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, próbując określić, czy potrzebujesz nowego materaca. Dobre łóżko będzie w stanie utrzymać swój kształt bez względu na to, ile zostanie na nim obciążone, w granicach rozsądku. Jeśli zaczniesz widzieć środek łóżka lub miejsca, w których ty i twój partner śpicie, zaczynając się zanurzać, zdecydowanie powinieneś rozważyć wymianę materaca. Jeśli nadal jest objęty gwarancją, większość gwarancji obejmuje tego rodzaju problemy, o ile upewniasz się, że materac jest na odpowiednim systemie podtrzymującym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *