Oklejanie auta zamiast malowania – czy to dobry wybór?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Każdy samodzielnie musi sobie odpowiedzieć na pytanie w jakim celu chce zmienić kolor auta i jaki efekt chce osiągnąć.

Kiedy opłaca się malować auto?

Malowanie to tradycyjna metoda na odnowienie starego lakieru na całym samochodzie lub usunięcie zarysowań i śladów po uderzeniu kamykami. Lakierowanie całego auta jest drogie i pracochłonne. Trzeba wybrać profesjonalny warsztat, by później nie narzekać, że lakier puchnie i odpada bo warstwy lakieru były nakładane zbyt szybko.

Przed lakierowaniem karoseria musi być dobrze przygotowana, tzn. wyszlifowana, oczyszczona, muszą być uzupełnione wszystkie ubytki.

Lakier musi być nakładany cienkimi warstwami za pomocą pistoletu, dzięki temu nie będzie się zlewał. Końcową warstwą może być lakier bezbarwny, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie.

Koszt malowania samochodu uzależniony jest od jego wielkości i zakresu dodatkowych prac, najczęściej to wydatek powyżej 5 tysięcy złotych, ale dobrze położony lakier wytrzyma kilkanaście lat.

Lakierowanie auta opłaca się, gdy:

  • zamierzamy go sprzedać – uzyskamy wtedy wyższą cenę, a kupujący nie będzie podejrzewał, że chcemy ukryć jakieś mankamenty,
  • zamierzamy jeździć nim jeszcze przez wiele lat – zmiana koloru lub odświeżenie starego lakieru zdecydowanie pozytywnie wpłynie na jego wygląd.

Oklejanie zamiast lakierowania

Wiele osób wybiera oklejanie aut zamiast lakierowania przede wszystkim ze względu na niższe koszty, ale także, a może przede wszystkim ze względu na możliwe do osiągnięcia efekty.

Oklejać folią można całe auto, albo tylko jego wybrane fragmenty. Folia pozwala na uzyskanie dowolnych efektów kolorystycznych, jest to szczególnie ważne dla fanów różnych sportów motoryzacyjnych. Niewątpliwą zaletą oklejania (poza ceną) jest krótki okres czasu potrzebny na nałożenie folii. W przypadku całej karoserii to zaledwie 4 dni, w przypadku pojedynczego elementu wystarczy kilka godzin.

Dobrze położona folia chroni oryginalny lakier na samochodzie, ale źle położona będzie przy odklejaniu ściągać także lakier.

Dodatkową zaletą oklejania jest możliwość częstszej zmiany wyglądu samochodu, dotyczy to zwłaszcza osób młodych, które lubią eksperymentować z kolorami.

Plasti Dip – folia w płynie

Folia w sprayu to szybki i najtańszy sposób na zmianę koloru samochodu. Folię nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu, który umożliwia precyzyjne pokrycie wszystkich elementów karoserii. Jest bardziej elastyczna i trwalsza od folii z arkusza.

Możliwości na zmianę wyglądu samochodu jest kilka, przed wyborem trzeba rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

https://sprowadzanie-aut.pl/blog/oklejanie-samochodow/

Dodaj komentarz