Rodzaje stacji ładowania do samochodów elektrycznych

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są w naszym kraju coraz częściej spotykanym elementem infrastruktury. Nic w tym dziwnego, auta elektryczne zyskują na popularności przede wszystkim ze względu na ich ekologiczność oraz wygodę użytkowania. Niestety, ich mankamentem jest krótki czas użytkowania po naładowaniu. Najczęściej po kilku lub kilkunastu godzinach auto elektryczne wymaga ponownego naładowania. Stacje ładowania samochodów elektrycznych są więc niezbędne, aby zapewnić kierowcom komfort podróżowania na większych dystansach.

Samochody elektryczne mają wiele zalet, których nie mają zwykłe auta, jakimi poruszamy się na naszych drogach. Przede wszystkim są szybkie, bardzo ciche, płynnie działają, a przy tym są ekologiczne, czyli nie szkodzą naszemu środowisku. Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu było absolutną nowością i kojarzyło się z luksusem, obecnie jeździ po naszych drogach coraz częściej. Producenci nowoczesnych, elektrycznych samochodów nieustannie wypuszczają na rynek nowe, udoskonalone modele, a ich cena również z roku na rok staje się coraz bardziej przystępna dla przeciętnego użytkownika dróg.

Stacje ładowania o różnej mocy

Jeśli chodzi o rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych, można wyróżnić kilka typów w zależności od szybkości ich działania. Obecnie mamy na rynku stacje wolne o prądzie zmiennym o mocy poniżej 11 kW AC, stacje średnio szybkie o prądzie 11-22 kW AC, a także stacje szybkie o prądzie powyżej 50 kw DC. Najprawdopodobniej jednak w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się również bardzo szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych o prądzie stałym 100 i 300 kW. Stacje o dużej mocy mają nieco inne przeznaczenie niż stacje o mocy słabej. Chodzi przede wszystkim o czas naładowania. Największe stacje o sporej mocy pojawiają się i pojawiać będą przy autostradach i drogach szybkiego ruchu w restauracjach, na stacjach benzynowych oraz w innych miejscach zajmujących się różnorodną obsługą podróżnych. W takich miejscach liczy się bowiem nie tyle cena ładowania, co jego czas. Kierowcy w podróży będą chętniej płacić za szybkie ładowanie samochodu, czyli naładują auto w ciągu na przykład pół godziny czy 45 minut zamiast w ciągu kilku godzin.

Nieustanny rozwój stacji ładowania

Stacje ładowania samochodów elektrycznych są coraz bardziej zaawansowane technologicznie i wyposażone w innowacyjne systemy. Ten trend z pewnością w przyszłości będzie jeszcze bardziej się rozwijał, wprowadzając sporo udogodnień dla kierowców. Przede wszystkim będzie możliwe obsługiwanie stacji ładujących samochody elektryczne za pomocą aplikacji czy innych programów dostępnych w smartfonach. Takie rozwiązanie dodatkowo ułatwi korzystanie ze stacji ładujących. Stacje z biegiem czasu będą również coraz bardziej sprawne i z pewnością będzie ich coraz więcej. W miarę jak będzie rozwijała się popularność aut elektrycznych i będzie ich coraz więcej na polskich drogach, z pewnością także stacji ładujących będzie sporo więcej i staną się tak powszechnym widokiem przy różnego rodzaju drogach, jak stacje benzynowe.

Dodaj komentarz