Wypożyczenie samochodu – poradnik krok po kroku dla początkujących

Wypożyczanie aut nie już domeną turystów zagranicznych i firm. Coraz częściej z usługi korzystają osoby prywatne. Wbrew pozorom, nie jest to skomplikowana procedura. Jak wynająć pojazd i na co zwrócić uwagę?

Wypożyczenie przez Internet

Najprościej zarezerwować samochód on-line. Wystarczy porównać oferty wypożyczalni i znaleźć interesujący nas model. Należy zwrócić uwagę na cenę wynajmu. Niektóre wypożyczalnie wymagają zabezpieczenia kaucji na karcie kredytowej. Carfree.com.pl nie pobiera kaucji i nie ma limitu kilometrów. To ważne, gdyż opłaty takie mogą podnieść całkowity koszt usługi. Na stronie wypożyczalni wypełniamy formularz rezerwacji. Najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem, gdyż w ostatnim momencie mogłoby się okazać, że dana marka nie jest dostępna. Auto zostanie podstawione w ustalone miejsce o określonym czasie. Za niewielką opłatą możemy zamówić wyposażenie dodatkowe w postaci fotelika dziecięcego czy GPS.

Odbiór samochodu

Odbierając samochód we wskazanym miejscu, podpisujemy umowę. Zanim otrzymamy kluczyki do auta, musimy okazać się dowodem osobistym lub paszportem. Konieczne jest okazanie czynnego prawa jazdy. Większość wypożyczalni oczekuje posiadania go od minimum 1 roku. Wiele firm wyznacza minimalną granicę wiekową klienta na 21 lat. Kolejną czynnością jest podpisanie protokołu odbioru pojazdu. Wszelkie usterki powinny zostać do niego wpisane, należy więc uważnie sprawdzić auto – w przeciwnym razie możemy ponosić koszty ich naprawy. Podstawiony dla nas samochód jest zatankowany i gotowy do drogi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed podpisaniem umowy należy ją dokładnie przeczytać. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek. Na cenę wynajmu wpływa wiele czynników, takich jak kary umowne, limit kilometrów czy odbiór pojazdu we wskazanym miejscu. W carfree.pl nie ma opłaty za podstawienie samochodu na lotnisku. W wynajętym aucie nie wolno palić papierosów i przewozić zwierząt. Każdy wyjazd zagraniczny musi zostać zaaprobowany przez wypożyczalnię. Wiąże się to z koniecznością wykupu dodatkowego ubezpieczenia.

Wypożyczenie samochodu nie jest skomplikowane i nie wymaga wielu formalności. Należy jednak pamiętać o tym, by zwrócić auto w idealnym stanie, czyli czyste i zatankowane – tak jak zastaliśmy je w momencie odbioru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *