Akumulatory samochodowe a zimowe warunki drogowe – jak zapobiegać awariom?

Rozładowane akumulatory to zmora kierowców każdej zimy. Choć nie wszystkie problemy da się przewidzieć, istnieją dobre praktyki pozwalające ograniczyć ilość sytuacji, w których silnik pojazdu nie chce się uruchomić. Minimalizacja ryzyka wymaga jedynie niewielkiej wiedzy na temat tego, jak działają akumulatory i co znoszą najgorzej. Jak więc zadbać o niego zimą i jak użytkować samochód?

Jak zimą dbać o akumulator?

Najprostszym sposobem na zapobieżenie awarii akumulatora jest po prostu regularne sprawdzanie jego napięcia. Dobrze więc wyrobić w sobie nawyk sięgania po miernik za każdym razem, gdy planuje się podróż autem. Co ważne, czynność tę należy wykonywać wyłącznie przy wyłączonym silniku. W razie konieczności akumulator trzeba doładować przy użyciu prostownika.

Do tego, by akumulator pozostał zimą sprawny, konieczne jest także zadbanie o jego czystość. Będzie pracował lepiej po wytarciu go ściereczką antystatyczną. Należy przy tym pamiętać, by robić to regularnie. Za każdym razem po konserwacji trzeba jeszcze sprawdzić stabilność połączenia elektrycznego. Może być ono gorsze, gdy klemy akumulatora są niedokręcone.

Jak zimą użytkować samochód?

Kolejny prosty sposób na bezproblemowe ruszenie autem to jego regularne użytkowanie. Akumulatory samochodowe psują się, gdy nie działają przez dłuższy czas. O ile więc pozostawienie pojazdu np. na weekend nie musi wpłynąć na stan urządzenia, o tyle dłuższe przerwy są niewskazane. Po tygodniu lub dwóch spędzonych w niskiej, a zwłaszcza ujemnej temperaturze, akumulator może być rozładowany.

Regularna jazda samochodem to jednak nie wszystko. Nie mniej ważna jest długość pokonywanych tras. Kierowcy, którzy nie mają okazji na co dzień jeździć zbyt daleko, powinni przynajmniej raz w miesiącu wybrać się w dłuższą podróż. Dzięki temu akumulator zyska możliwość doładowania się z alternatora. W ten sposób zyskuje się też szansę na interesujące zorganizowanie sobie czasu i np. zwiedzanie różnych miejsc.

Pojazdowi warto też zapewnić optymalne warunki do parkowania. W najlepszej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych i lokatorzy nowocześniejszych budynków. Mają oni możliwość pozostawienia samochodu w garażu. Pozostali kierowcy mogą zainteresować ofertami wynajmu takich pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, że nawet nieogrzewana, ale zamknięta przestrzeń jest lepsza niż trzymanie auta na mrozie. Dostęp do własnego miejsca na pojazd to zazwyczaj koszt od około 150 do 500 zł miesięcznie. Wysokość opłaty zależy od miasta i lokalizacji garażu.


Po najtańsze akumulatory w Warszawie i okolicach wejdź na najtansze-akumulatory.pl

 

Dodaj komentarz