Chłodnice cieczy w samochodach i pojazdach użytkowych

Czym są chłodnice cieczy i jakie pełnią funkcje w samochodach i pojazdach użytkowych? Na czym polega ich sposób działania? Wreszcie co zrobić, kiedy chłodnica cieczy ulegnie awarii? Wszystkiego tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Chłodnica cieczy – zastosowanie

Chłodnicę cieczy stosuje się w pojazdach w celu utrzymania prawidłowej temperatury silnika, niezależnie od tego, jakie warunki panują na zewnątrz. Jest to warunek konieczny do ochrony tłoków jednostki napędowej przed zatarciem, które mogłoby spowodować całkowitą awarię silnika.Chłodnice cieczy stosuje się nie tylko w samochodach osobowych i ciężarowych, ale też w maszynach rolniczych i budowlanych, lokomotywach oraz maszynach wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu.

Jak działa chłodnica cieczy?

Chłodnice cieczy mogą skutecznie spełniać swoją funkcję dzięki temu, że w przebiegających przez blok i głowicę silnika przewodach płynie niezamarzający płyn. Jego zadaniem jest odbieranie ciepła z oleju silnikowego oraz innych cieczy w poszczególnych podzespołach pojazdu, a następnie oddawanie go w systemie dziesiątek specjalnie przygotowanych do tego rurek, znajdujących się w panelu z przodu pojazdu. Wychłodzony w ten sposób płyn jest z powrotem transportowany do silnika za pomocą pompy.

Jakie wyróżniamy rodzaje chłodnic cieczy?

Wśród chłodnic cieczy można wyróżnić m.in. chłodnice z pompą, a także z pompą i zbiornikiem cieczy. Działanie te pierwszego rodzaju w zasadzie opisaliśmy powyżej. Polega ono na transportowaniu płynu chłodniczego przez całą długość przewodów od silnika, skąd odbierane jest ciepło emitowane przez jednostkę napędową, aż do panelu chłodzącego, gdzie ciecz zostaje wychłodzona, a następnie wprowadzona z powrotem do pompy i ponownie do obiegu.

Natomiast w chłodnicach, które zawierają pompę i zbiornik, funkcją tego ostatniego jest wyrównywanie poziomu płynu chłodniczego w całym układzie. Objętość nagrzanej cieczy rośnie, a wtedy jej nadmiar odprowadzany jest do zbiornika wyrównawczego.

Awaria chłodnicy cieczy – co zrobić?

Chłodnice cieczy należą do elementów trwałych, a usterki zdarzają się stosunkowo rzadko. Najczęściej są nimi rozszczelnienia, do których dochodzi wskutek długiej eksploatacji. Inne to uszkodzenia mechaniczne, na które chłodnica jest narażona przez swoje umiejscowienie tuż za grillem w przedniej części pojazdu. Kolizje lub odpryski z drogi mogą spowodować uszkodzenie rurek lub innych elementów.

Jak postępować w przypadku usterek chłodnicy cieczy?

  • Regeneracja – uszkodzeń, które są możliwe do naprawy, najłatwiej pozbyć się, oddając chłodnicę do regeneracji, podczas której specjaliści usuną usterki, uszczelnią układ chłodzący lub wymienią uszkodzone elementy.
  • Wymiana – poważniejsze uszkodzenia, które uniemożliwiają naprawę chłodnicy cieczy, niestety będą wymagały wymiany całego podzespołu. Możesz zdecydować się na chłodnicę nową lub regenerowaną, która również będzie sprawnie działać.

Co zrobić, kiedy dysponujesz pojazdem starszego typu i nigdzie nie możesz znaleźć sprawnej chłodnicy? Fachowcy z https://arcoore.com/ podejmują się budowy chłodnicy do konkretnego modelu samochodu lub innego pojazdu czy maszyny według schematów i rysunków technicznych. Oferta obejmuje chłodnice cieczy przeznaczone do samochodów ciężarowych, pojazdów użytkowych, lokomotyw czy wreszcie maszyn rolniczych, budowlanych i przemysłowych.

One Comment on “Chłodnice cieczy w samochodach i pojazdach użytkowych”

Dodaj komentarz