Kursy prawo jazdy w Częstochowie – ile kosztują obecnie?

Według polskiego prawa, uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych można zdobyć po obyciu właściwego kursu w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Następnie w Miejskim lub Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego należy zdać dwa egzaminy państwowe – teoretyczny, a następnie praktyczny. Wówczas odpowiedni organ administracyjny wydaje dokument zwany potocznie prawem jazdy. Uprawnia on do prowadzenia pojazdów mechanicznych znajdujących się w obrębie kategorii B. 

Kursy prawa jazdy w Częstochowie – kto może rozpocząć kurs?

Ustawodawca określa, że minimalnym wiekiem uprawniającym do otrzymania prawa jazdy jest 18 rok życia. Jednakże kurs można rozpocząć nawet trzy miesiące przed urodzinami, a do egzaminu przystąpić miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności. Warto zaznaczyć, że wówczas dokument zostanie wydany dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Nie oznacza to, że dana osoba przed dniem urodzin otrzyma dokument. Organ administracyjny ma obowiązek wydać go dopiero w dniu urodzin kursanta.

Posiadając kategorię B, kierowca może poruszać się pojazdami o łącznej masie nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyłączeniem motocyklu oraz autobusu. Dodatkowo, może prowadzić pojazdy zawarte w kategorii AM oraz samochody z przyczepą lekką lub inną, pod warunkiem, że łączna masa zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg.

Częstochowa – Kursy prawa jazdy w 2021

Rok 2020 był bardzo trudny dla Ośrodków Szkolenia Kierowców w całej Polsce. Liczne obostrzenia i ograniczenia nakładane przez rząd, uniemożliwiły bezproblemowe realizowanie kursów. W tym roku sytuacja wygląda trochę lepiej, jednak wciąż pandemia oddziałuje na tryb prowadzenia szkoleń. Spadek wywołany okresem lockdownu miał wpływ na przebieg egzaminów, w wyniku czego w 2020 roku prawo jazdy otrzymało aż 20% mniej kierowców niż zazwyczaj. Z tej przyczyny w 2021 roku można spodziewać się dużo większego obłożenia, jeżeli chodzi o kursantów. Wydłużą się również terminy państwowych egzaminów. Zgodnie z nowelizacją prawa, jeden egzaminator w ciągu jednego dnia roboczego może przeprowadzić tylko dziewięć egzaminów.

Cena samego kursu w 2021 roku często jest uzależniona od wielkości miasta oraz rodzaju szkoły. Aktualnie w Częstochowie wynosi ona ok. 1800-1900 zł. Warto zaznaczyć, że często Ośrodki Szkolenia Kierowców organizują akcje promocyjne, obniżając cenę kursu.  Koszt kursu na prawo jazdy obejmuje również dodatkowe wydatki, które należy ponieść z tytułu badania lekarskiego oraz wyrobienia numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Pomimo że wyrobienie PKK jest bezpłatne, należy jednak dostarczyć aktualne zdjęcia wykonane u profesjonalnego fotografa. Cena zdjęć waha się w granicach 20-40 zł. Koszt badań wynosi ok. 200 zł, jednakże istnieją osoby, które muszą skorzystać również z usług innych lekarzy (np. z powodu dużej wady wzroku). Wówczas ten koszt będzie jeszcze większy.

Koszt państwowego egzaminu na prawo jazdy uzależniony jest od etapu. Przystąpienie do części teoretycznej wynosi 30 zł, natomiast części praktycznej – 140 zł. Niezdany egzamin będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych i odroczy w czasie uzyskanie dokumentu. Końcowym kosztem jest opłata za wydanie dokumentu, która wynosi 100,50 zł.

Ile trwa kurs na prawo jazdy w Częstochowie?

Kursy prawa jazdy Częstochowa są przede wszystkim uzależnione od stosunku samego kursanta. Jeżeli danej osobie zależy, aby jak najszybciej otrzymać uprawnienia, kurs może przebiegać dużo dynamiczniej. Dużo osób niestety nie może przejść szybko przez etap teoretycznych wykładów oraz części praktycznej ze względu na zobowiązania (praca zawodowa, szkoła). Według statystyk, kurs na prawo jazdy w Częstochowie trwa ok. 1,5 miesiąca. W przypadku kursów weekendowych, ten okres może się znacznie wydłużyć, ze względu na wypadające święta i dni wolne od pracy w ciągu roku. Ośrodki szkolenia kierowców przeważnie dają swobodę jeżeli chodzi o ustalenie harmonogramu jazd, dlatego łatwiej dopasować grafik do własnych zobowiązań.

W większości ośrodków jazdy trwają dwie godziny, natomiast cała część praktyczna trzydzieści godzin. Oznacza to, że minimalny czas, jaki należy poświęcić na realizowanie tego segmentu wynosi 15 dni. Oczywiście niektórzy instruktorzy są bardziej elastyczni i pozwalają na zwiększenie godzin, jeżeli istnieje taka potrzeba. Po zrealizowaniu obu części kursu, należy przystąpić do egzaminu wewnętrznego, a następnie państwowego. Egzamin państwowy może rozciągnąć się w czasie, w zależności od dostępności terminów.

Nauka jazdy w Częstochowie na Fordzie Mustangu

Nauka jazdy Częstochowa nie musi być nudna i monotonna. Nową ofertę przygotował Ośrodek Szkolenia Kierowców Progress, posiadający dwudziestoletnie doświadczenie. Kurs na prawo jazdy Częstochowa, a szczególnie etap praktyczny, zostanie znacznie urozmaicony. Oprócz standardowego pojazdu dydaktycznego, kursanci mają szansę na zrealizowanie dwóch godzin kursu za kierownicą kultowego samochodu Ford Mustang. Sportowy pojazd jest marzeniem wielu, dlatego warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji i nabrać wprawy jako kierowca samochodu klasy premium. To wyjątkowa oferta nie tylko w skali miasta, ale również w skali całego kraju.

Odbycie kursu na prawo jazdy jest niezbędne w celu uzyskania dokumentów uprawniających do poruszania się samochodami osobowymi. Otrzymanie uprawnień wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, dlatego warto wykorzystać każdą godzinę kursu na zdobywanie i pogłębianie niezbędnej wiedzy. Warto również wybrać szkołę jazdy, która posiada specjalną ofertę urozmaicającą zwykły kurs. Wówczas efekty nauki są dużo bardziej efektywne, a satysfakcja dużo większa.

 

One Comment on “Kursy prawo jazdy w Częstochowie – ile kosztują obecnie?”

Dodaj komentarz