Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i jak z niej skorzystać?

Domowa oczyszczalnia ścieków to nowoczesne urządzenie, które oczyszcza wszystkie ścieki powstające na terenie przeznaczonym do środowiska domowego i zamieszkania. Ścieki obejmują:

  • ścieki (czarna woda), które są odprowadzane z toalet i bidetów
  • szlam (szara woda), który jest odprowadzany ze zlewów kuchennych, umywalek, korytek do prania, pralek, zmywarek, pryszniców i wanien

Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków traktuje ścieki w sposób przyjazny dla środowiska, wykorzystując naturalnie występujące bakterie do przydomowych szamb i te już obecne w ściekach. System jest przeznaczony do utrzymywania zanieczyszczonej lub zdegradowanej wody w specjalnie zaprojektowanych szambach, w których mogą się rozwijać różne rodzaje bakterii, a „naturalnie” leczą wodę bez niebezpiecznych chemikaliów lub dodatków jakie można znaleźć, gdy chodzi o komercyjne preparaty do oczyszczalni ścieków.

Pierwszym etapem w prawidłowo zaprojektowanej domowej oczyszczalni ścieków jest zbiornik podstawowy. W tej komorze znajdują się wolno obrabialne ciała stałe bądź te które nie mogą się rozłożyć w sposób naturalny, takie jak:

  • grys
  • elementy tworzyw sztucznych
  • artykuły higieny osobistej
  • oleje
  • tłuszcze itp.,

Cięższa materia się osadza, podczas gdy lżejsza unosi się na powierzchnię. Komora obejmuje niewiele lub w ogóle nie ma rozpuszczonego tlenu i jest zasadniczo filtrem pierwotnym. Ścieki opuszczają tę komorę ze środkowego poziomu wody, gdzie trafiają do wtórnej komory wstępnej obróbki, gdzie bakterie beztlenowe (bakterie, które nie potrzebują tlenu do życia) wykorzystują zanieczyszczenia w wodzie jako źródło pożywienia, aby zacząć je niszczyć – wtedy zaczyna się oczyszczanie szamb.

Drugi etap to komora napowietrzania, w której powietrze jest wydmuchiwane do cieczy przez drobny pęcherzyk powietrza umieszczony na dnie komory. Gdy maleńkie pęcherzyki się wznoszą, gazowy tlen przenika do wody, stając się rozpuszczonym tlenem, do którego dostęp mają bakterie tlenowe (żyjące bakterie). Bakterie te działają znacznie szybciej niż bakterie beztlenowe i mogą podwoić swoją liczbę bardzo szybko, gdy dostępne jest źródło żywności (zawarte w zanieczyszczonej wodzie) bogate w tlen. Rozwija się wiele rodzajów bakterii, niektóre zjadają same ścieki i odpadki, a inne zjadają inne bakterie, tak jak to wszystko zaplanowała sama natura. Rezultatem jest biomasa miliardów naturalnie występujących stworzeń, oczyszczająca wodę z jej zanieczyszczeń.

Trzeci etap to ten w którym oczyszczona woda jest lżejsza niż zanieczyszczona, a biomasa osiądzie na dnie, jeśli nic nie zostanie zakłócone. Woda na najwyższym poziomie w oczyszczalni wypływa przez zbiornik do komory pierwotnej, i przepływa przez rurkę dezynfekcyjną lub przez dozownik z zawartością tabletek chloru do komory kontaktowej.

Automatycznie pompa irygacyjna przenosi teraz czystą wodę do środowiska, gdzie może być ponownie użyta do nawadniania w ogrodzie, nie stanowiąc zagrożenia dla Ciebie, Twojej rodziny, sąsiadów ani środowiska. To po prostu jest dobre i się opłaca!

Artykuł powstał we współpracy z https://aktywatory.pl/.

[TB]

One Comment on “Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i jak z niej skorzystać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *