Czym ładować akumulator?

 

Akumulatory stanowią ważną część łodzi. Zapewniają one niezbędny zasilanie, które pozwala na działanie silnika, świateł i innych urządzeń. W związku z tym ważne jest, aby właściciele łodzi wiedzieli, jak poprawnie ładować akumulator. Niektórzy robią to poprzez prostowniki, a inni używają ładowarki do akumulatora żelowego. Czym charakteryzują się te metody? Wszystko wyjaśnimy w naszym artykule.

Czym ładować akumulator żelowy?

Aby móc w pełni i bezpiecznie wykorzystać akumulatory żelowe, należy używać specjalnych ładowarek elektronicznych, które zapewniają „inteligentne ładowanie”. Ładowarki tego typu wykorzystują mikroprocesor lub mikrokontroler do kontroli i monitorowania całego cyklu ładowania, dzięki czemu jest to jak najbardziej wydajne. Maksymalne napięcie ładowania wynosi 14,4 V, a maksymalny prąd ładowania stanowi 25% pojemności ogniwa wtórnego.

Jak działają ładowarki do akumulatora żelowego?

Zarówno akumulatory, jak i ładowarki do nich, ciągle ulegają ulepszeniu w związku z postępem technologicznym. Ich konstrukcje opierają się na mikroprocesorach i mikrokontrolerach, które dokładnie nadzorują proces ładowania w czasie rzeczywistym. Dostarczają one prąd w sposób sekwencyjny. Proces ładowania dzieli się na kilka etapów: odsiarczanie, soft start, ładowanie maksymalną mocą, absorpcję i podtrzymanie napięcia po ładowaniu.

Jak ładować akumulator prostownikiem?

Kiedy nie chcemy korzystać z ładowarki do akumulatora żelowego, warto wspomóc się prostownikiem. Ładowanie akumulatora prostownikiem przeprowadzane w prawidłowy sposób wpływa na jego wytrzymałość oraz pojemność. Prąd, który generuje prostownik, powinien pasować do pojemności akumulatora (zapisanej w Ah) i typu. Akumulatory kwasowo-ołowiowe z ciekłym elektrolitem najlepiej jest ładować prądem o natężeniu nie wyższym niż 10% ich pojemności (zadeklarowanej przez producenta).

Czy rozładowanie może uszkodzić akumulator?

Akumulatory ołowiowo-kwasowe są narażone na nadmierne rozładowania, które mogą spowodować ograniczenie ich możliwości magazynowania energii, skrócenie ich żywotności oraz zmniejszenie pojemności. Przedłużone pozostawienie rozładowanego akumulatora bez ładowania może prowadzić do samorozładowania, co skutkuje głębokim rozładowaniem i wystąpieniem zasiarczenia uszkadzającego pojemność w sposób nieodwracalny.

Warto zastanowić się nad sposobem ładowania posiadanego przez nas akumulatora. Higiena ładowania jest ważna, gdyż dzięki temu żywotność akumulatora zostanie zachowana, a urządzenie przetrwa długie lata w dobrym stanie.

Dodaj komentarz