Leasing dla osoby prywatnej – na czym polega?

Leasing prywatny pozwala osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej na korzystanie z jakiejś ruchomości – najczęściej jest to samochód – jeśli wniosą odpowiednią opłatę, najczęściej miesięczną ratę leasingową. Od niedawna kodeks cywilny zawiera wytyczne dotyczące zawarcia umowy leasingu przez osoby prywatne, co wcześniej było niezdefiniowane w polskim prawie. W tym tekście przedstawimy warunki umowy leasingu prywatnego, na co zwracać uwagę przy braniu auta w leasing i jakie korzyści może oferować ta metoda finansowania.

Jak działa leasing dla osoby prywatnej?

W wypadku leasingu dla osoby prywatnej leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu leasingu. Gdy zawierasz umowę z firmą wynajmującą, jak Car Lease Polska, przedmiot nie stanie się twoją własnością: ale jako leasingobiorca jesteś odpowiedzialny za dbanie o samochód i powiadamianie firmy leasingowej Car Lease Polska w przypadku jakichkolwiek stłuczek. Nie możesz też zmodyfikować samochodu w żaden sposób.

Po wygaśnięciu umowy leasingowej auta wracają do właściciela, a leasingobiorca może zdecydować się na jego zakup po niskiej cenie. Jeśli leasingobiorca zdecyduje się na przedłużenie leasingu, może nadal korzystać z samochodu, a także może zdecydować się na jego wymianę na nowe auto — na przykład marki Kia. Leasing jest więc świetną opcją dla osób prywatnych i firm, co możesz sam sprawdzić tu: https://carleasepolska.pl/leasing-operacyjny/26/kia 

Kiedy bierzesz w leasing samochód, musisz dokonywać regularnych płatności przez cały okres trwania umowy. W przypadku samochodów, w ratę leasingową najczęściej wliczone jest ubezpieczenie AC, OC i NNW. Warto pamiętać jednak, że ponieważ leasingodawca często posiada wiele samochodów, jest w stanie zaoferować korzystniejsze ceny ubezpieczenia. Inne usługi, takie jak przeglądy, wymiana opon i naprawy, również mogą być częścią umowy. Podobnie działa wynajem długoterminowy – Kia jest twoja, a o naprawy i serwis troszczy się firma Car Lease Polska.

Leasing prywatny — najważniejsze zalety

Chociaż istnieją inne opcje finansowania nowego samochodu, takie jak kredyty samochodowe lub gotówkowe, leasing konsumencki ma zazwyczaj niższe raty niż te alternatywy. Dzieje się tak dlatego, że firmy leasingowe kupują od producentów samochody po niższych cenach, co pozwala im oferować lepsze warunki klientom indywidualnym. Dlatego właśnie dobrą opcję jest też wynajem długoterminowy – Car Lease Polska oferuje świetne auta marki Kia tutaj: https://carleasepolska.pl/wynajem-dlugoterminowy/26/kia 

Trzeba jednak pamiętać, że często w wypadku np. kasacji, umowa leasingu dobiegnie końca. W takiej sytuacji ma prawo firma leasingowa będzie domagać się odszkodowania za samochody. Leasing może więc być ryzykowny. Aby zabezpieczyć się przed takimi nieprzewidywalnymi zdarzeniami, można rozważyć zakup ubezpieczenia GAP. 

Jedną z zalet leasingu prywatnego jest to, że nie wpływa na zdolność kredytową leasingobiorcy. Warto jednak zauważyć, że w przypadku ubiegania się o leasing osobisty, informacje o kliencie nadal mogą być sprawdzane w innych bazach dłużników. Z reguły jednak często do leasingu wymagane jest tylko potwierdzenie tożsamości i dokonanie pierwszych wpłat.

Podsumowując, choć leasing prywatny w Polsce może nie jest zbyt powszechny, to zdecydowanie warto go rozważyć. Firma leasingowa pomaga ci  dbać o utrzymanie samochodu, a ty sam masz możliwość wypróbowania nowego auta, które często mogłoby być poza Twoimi możliwościami finansowymi. Nie jest to tylko pożyczka, ale partnerstwo — firma leasingowa wspiera cię przy korzystaniu z pojazdu.

Dodaj komentarz