Interesuje Cię zawód mechanika? Gdzie znajdziesz ciekawą pracę?

W poszukiwaniu idealnego zawodu dla siebie warto brać pod uwagę zarówno własne zainteresowania, jak również zmieniające się potrzeby rynku pracy. Na niektóre zawody zapotrzebowanie jest coraz większe, podczas gdy na inne powoli słabnie. Gdy przez pewien czas jest boom na określone zawody, najczęściej w ciągu kilku lat rynek się mocno wypełnia. Dobrym i nieustannie poszukiwanym zawodem jest mechanik, który może znaleźć zatrudnienie w wielu firmach.

Dobry i solidny mechanik to zawód, który zawsze będzie miał wzięcie i nie musi obawiać się braku zatrudnienia. Oczywiście, na wstępie trzeba przejść odpowiednie kształcenie zawodowe, zdobyć umiejętności, kwalifikacje oraz wszelkie niezbędne uprawnienia. Mechanicy z doświadczeniem znajdą zatrudnienie w dużych zakładach przemysłowych, warsztatach samochodowych, a także w przemyśle stoczniowym.

Mechanik na statku

Mechanik na statku to dobra praca dla osób, którym marzy się wykonywanie obowiązków zawodowych w ciekawych warunkach. Mechanicy pracujący na jednostkach pływających mają możliwość zwiedzania świata, odwiedzania nowych miejsc i podróżowania w ramach wykonywania obowiązków zawodowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że praca na statku nie należy do łatwych i jej wykonywanie wymaga wiele doświadczenia oraz precyzji. Do obowiązków mechanika na statku należy między innymi remont statków, utrzymanie wszystkich maszyn i urządzeń w stuprocentowej sprawności, a także naprawianie wszystkich usterek i uszkodzeń, które pojawiają się w trakcie eksploatacji jednostki pływającej. Co więcej, mechanik pracuje nie tylko na morzu, ale również w porcie – zdarzają się bowiem usterki, których nie da się naprawić podczas rejsu i można się nimi zająć dopiero wtedy, gdy statek jest w porcie, w doku lub na różnego rodzaju podnośnikach.

Praca dla doświadczonych i wytrwałych

Aby zostać mechanikiem na statku, trzeba mieć sporo kwalifikacji i doświadczenia. Właściciele jednostek pływających raczej nie zatrudniają osób, które są świeżo po szkole i mają jedynie kwalifikacje i uprawnienia, ale zerowe doświadczenie w pracy w praktyce. Dobrym pomysłem jest kształcenie równolegle z praktykami i szkleniami, które odbywają się bezpośrednio u pracodawcy. Wtedy można nie tylko zdobywać doświadczenie, ale również upewnić się, czy praca mechanika na statku to dobre rozwiązanie dla nas. Mechanicy pokładowi mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i bardzo dobre zarobki, które często kilka razy przewyższają zarobki na lądzie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to praca w nienormowanym czasie, a nie jedynie osiem godzin etatu. Mechanik na pokładzie musi być do dyspozycji za każdym razem, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z obsługą maszyn i urządzeń. Wszelkie usterki, nawet jeśli są wyjątkowo drobne, powinny być bowiem naprawiane na bieżąco. W przeciwnym razie mogą bowiem prowadzić do sporych uszkodzeń, które w warunkach rejsu na morzu mogą być po prostu niebezpieczne.

Dodaj komentarz