Jak przygotować samochód do wakacyjnej podróży?

Jak przygotować samochód do wakacyjnej podróży?

Wakacyjna podróż własnym samochodem to wielka przygoda, ale jeszcze większa odpowiedzialność. Nasz samochód w każdym momencie może odmówić posłuszeństwa, dlatego warto wiedzieć, jak zminimalizować to ryzyko.

Wizyta w stacji diagnostycznej

Przegląd całego samochodu to najważniejsza czynność, którą powinniśmy wykonać przed wakacyjnym wyjazdem. Żeby oszczędzić czas, my możemy złożyć wizytę w stacji kontroli pojazdów, a żonę tymczasem zaprosić na wizytę do spa na ulubione zabiegi kosmetyczne idealne na lato. Specjaliści sprawdzą najważniejsze elementy naszego pojazdu, takie jak pasek osprzętu silnika, akumulator, układ hamulcowy, zawieszenie, amortyzatory, opony, oświetlenie czy też układ chłodzenia. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów podczas wakacyjnej podróży.

Obowiązkowe oraz dodatkowe wyposażenie

Warto zadbać o pełne wyposażenie samochodu co najmniej kilka dni przed wyjazdem. Pamiętajmy o tym, że obowiązkowe jest posiadanie trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, która musi posiadać homologację oraz aktualne badania techniczne. Powinniśmy również zadbać o dodatkowe wyposażenie składające się z apteczki, kamizelki odblaskowej, linki holowniczej oraz koła zapasowego. Jeśli wybieramy się w zagraniczną podróż, należy dokładnie sprawdzić, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Nasz ekwipunek może okazać się niezbędny podczas długiej podróży.

Podstawowy zestaw narzędzi

Każdy mężczyzna wie, że podstawowy komplet narzędzi może okazać się zbawienny w każdej sytuacji, szczególnie podczas podróży. Podstawę stanowi oczywiście lewarek i klucz, bez których wymiana koła jest niemożliwa. Warto również mieć w zapasie żarówki i bezpieczniki oraz kable rozruchowe. Ponadto możemy zabrać ze sobą szczypce, kombinerki, wielofunkcyjny śrubokręt oraz komplet kluczy o standardowych rozmiarach. Taki zestaw narzędzi pomoże nam uporać się z małymi usterkami, które mogą zaskoczyć nas w czasie podróży.

Dodatkowe ubezpieczenie

Planując wakacyjny wyjazd samochodem należy odpowiednio wcześnie sprawdzić czy nasze ubezpieczenie OC jest nadal aktualne. Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance, które w razie awarii zagwarantuje nam holowanie, transport, bezpłatną naprawę, a nawet samochód zastępczy czy nocleg. Z reguły takie ubezpieczenia obejmują wszystkie państwa Unii Europejskiej. Jeśli jednak kraj, do którego się wybieramy, nie należy do Unii Europejskiej, powinniśmy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Jest to rodzaj międzynarodowej polisy, która obowiązuje m.in. w Rosji, Albanii, Turcji czy Tunezji. Dobrze dobrane ubezpieczenie uchroni nas przed dodatkowymi wydatkami w przypadku awarii.

Dodaj komentarz