Kalkulator akcyzy USA – prosty sposób na poznanie orientacyjnej ceny

Akcyza to dosyć obszerny temat. Mimo jej stosunkowo długiego funkcjonowania na polskim rynku, wciąż znaczna część społeczeństwa nie do końca wie, z czym ją powiązać.

Akcyza – czym jest oraz po co jest?

Akcyza często mylnie kojarzona jest z funkcjonującym niemal wszędzie podatkiem VAT. Przyczyną może być fakt, że akcyza także się podatkiem pośrednim. Niemniej jednak akcyzą objęte są ledwie niektóre produkty. Wśród dóbr materialnych dostępnych na rynku, które obejmuje konieczność uiszczenia podatku akcyzowego, wymienić śmiało można produkty alkoholowe, jak również tytoniowe, jednak to nie wszystko. Akcyzą objęte są także samochody sprowadzane do Polski z terenów zagranicznych.

Funkcjonowanie na rynku akcyzy ma na celu jego regulację. Znaczy to nie mniej i nie więcej, że akcyza wedle założenia powinna zmniejszyć popyt na wymienionego przez ustawodawcę usługi bądź produkty. Zaznaczyć należy przy tym, że akcyza dotyczy tylko i wyłącznie dóbr konsumowanych na skalę masową, które jednocześnie nie są związane z koniecznością zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka. W związku z tym doliczana jest ona do standardowej ceny produktu bądź usługi, przez co koniec końców opłaca ją sam użytkownik.

Co więcej, akcyza również ma ważny wkład w budżet państwa. Szczególnie że dochodowość objętych produktów bądź usług tymże podatkiem jest utrzymana stale na wyjątkowo wysokim poziomie.

Akcyza a samochodu z USA

Akcyza obejmuje samochody sprowadzane z zagranicy do Polski. Stawki podatku akcyzowego nie stanowią tajemnicy, ponieważ wynikają one z ogólnych regulacji prawnych, jakie funkcjonują na terenie kraju.

Co więcej, opłata dotyczy w takim samym stopniu samochodów nowych, a także użytkowanych. Znaczy to, że bez względu na wybór auta, każdy kierowca musi uiścić podatek akcyzowy.

Opłata akcyzowa nie jest stała. Opłacenie akcyzy za samochód, przede wszystkim jej wysokość zależy od czynników takich jak wiek pojazdu, ale także pojemność silnika. W związku z czym samochód o większej pojemności silnika i produkowany w roku 2004 będzie posiadał inną opłatę od auta nawet o podobnej pojemności silnika, ale wyprodukowanym przykładowo po roku 2010.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, skąd sprowadzany jest samochód. W przypadku pojazdów sprowadzanych z USA, należy doliczyć dodatkową opłatę, która jest konieczna do dostosowania samochodu względem wymogów obowiązujących na terenie Polski. Chodzi o takie techniczne kwestie jak kolor kierunkowskazów czy symetryczność przednich reflektorów. Koszt przeróbek wahać się może od 500 zł aż do nawet kilku tysięcy, a to tylko jedna z licznych opłat.

Nabywca samochodu sprowadzanego z USA musi uiścić podatek stanowy. Waha się od w wysokości od 7 do 9 % całkowitej wartości zakupu wybranego samochodu. Ponadto samochód ze Stanów Zjednoczonych, w przeciwieństwie do aut z Unii Europejskiej, polega konieczności opłaty cła, które z kolei wynosi aż 10%. W tym przypadku brana jest pod uwagę wartość celna samochodu.

Istnieje możliwość obliczenia przybliżonego kosztu akcyzy samochodu sprowadzanego z USA. W tym celu pomocnym okaże się kalkulator akcyzy USA, który oszacuje za nas orientacyjną wysokość pieniężną. Dzięki temu nabywca przynajmniej częściowo będzie mógł przygotować się na koszty, które bez wątpienia dadzą się odczuć budżetowi finansowemu. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości kalkulatora, należy uzupełnić wskazane dane dotyczące kupowanego pojazdu.

Polecamy również stronę https://wszywkaalkoholowalodz.pl/

Dodaj komentarz