Styl vintage – jak dobrać dodatki, materiały i kolory, aby stworzyć charakterystyczną przestrzeń

Styl vintage przetrwał aż do dziś, dlatego spotykamy go w wielu domowych wnętrzach. Jest tu miejsce na coś starego i coś nowego, minimalistycznego, a czasem wręcz luksusowego. Wszystko bowiem zależy od tego, jak ma się prezentować finalny wystrój.

W stylu vintage korzystamy z elegancji i rzeczy, które były modne w latach 20. i 30. Dziś wybierając ten charakterystyczny i ciekawy wystrój, sięgamy po produkty, kolory, detale i motywy, które niekoniecznie są antyczne, ale ich historia zaczęła się co najmniej 20 lat wcześniej. Na co zatem postawić, aby stworzyć wyjątkowe wnętrze vintagowe?

Materiały, które lubi styl vintage

Wnętrza w stylu vintage sięgają po wiele ciekawych materiałów. Wśród nich pojawia się lubiana ceramika, chociażby kształtne, ciekawe, urocze figurki, które stanowią typową dekorację równie ciekawych mebli. Jeśli zależy nam na uzyskaniu takiego klimatu, poszukamy elementów szklanych, w tym wazonów i wazoników, które są i ozdobne, i praktyczne.

Vintage lubi się z drewnem. Można więc postawić na antyczne produkty z drewna, przede wszystkim meble, lub wykorzystać te, które już mamy, poprzez ich postarzanie. To budżetowa opcja, ale i odpowiednia dla domowników, którzy lubią ekologię i starają się ponownie korzystać z rzeczy, które są nadgryzione zębem czasu, ale wciąż nadają się do używania.

Jeśli wnętrze ma być nieco bardziej nowoczesne, minimalistyczne, a dekoracje czy elementy w stylu vintage wybieramy w roli ciekawych dodatków, postawimy na proste wykonania, klasyczne kształty, elegancję i naturalne materiały. Może to być wspomniane drewno, które staje się bazą do wykonania np. stołków barowych. Te funkcjonalne, idealne do wnętrz vintage, a do tego komfortowe w codziennym użytkowaniu, znajdziemy w sklepie KulkaHome.

Nie zapominajmy o tkaninach, bo przecież nie obejdzie się bez tekstyliów. Wybierajmy len, flausz i aksamity, a także nieco lżejsze wersje materiałów, takie jak bawełnę czy poliester.

Kolory i wzory charakterystyczne dla vintage

Podczas gdy retro to jaskrawe i pstrokate odcienie, niemalże rzucające się w oczy, vintage lubi raczej elegancję i klasykę oraz stonowanie, które widoczne są w zdecydowanie spokojniejszych barwach. Tu więc wybierzemy biele, beże, szarości. Uzupełnimy je liliowym i różem, niekiedy również nutą zieleni.

Do kolorów możemy także dodać wzory – kwieciste, drzewne, roślinne. Znajdziemy dla nich miejsce głównie wśród tapet, które będą gościć na wszystkich bądź wybranych ścianach. Te charakterystyczne wzory mogą również pojawić się wśród dodatków użytkowych, dekoracji czy tekstyliów. Pamiętajmy jedynie o tym, aby było z umiarem. Równowaga i harmonia są tym, czego potrzebuje styl vintage. Jeśli na ścianach panuje szał kwiecistych wzorów widniejących na tapetach, reszta niech będzie stonowana, jednokolorowa i gładka. Gdy zaś we wzory obfitują tekstylia czy dodatki, np. podkładki na stół, tło niech będzie spokojne i eleganckie.

Antyki, klasyka czy nowoczesność?

Styl vintage może, ale nie musi prezentować piękno antyków. Równie dobrze sprawdza się w wersji bardziej klasycznej i stonowanej, co nowoczesnej, wprowadzającej do wnętrz więcej minimalizmu kuszonego jedynie dodatkami vintagowymi.

Tak naprawdę od nas zależy, jak finalnie będzie się prezentował styl vintage. Czy wybierzemy prawdziwe antyki i stworzymy wnętrze iście z dawnej epoki, czy raczej postawimy na postarzane elementy, imitacje, ale i nutę nowoczesności.

 

Jak bezpiecznie naładować akumulator?