Metody i materiały ocieplenia dachu spadzistego

 

 

Gdy zdecydowaliśmy się zainwestować w jakościowe ocieplenie dachu spadzistego, przez który zwykle ucieka blisko 25 procent ciepła w stanie bez ocieplenia, musimy zastanowić się nad sposobem wykonania takiej inwestycji. Wśród dostępnych i najlepszych materiałów termoizolacyjnych na rynku wymienić musimy zarówno wełnę mineralną, styropian, jak i piankę poliuretanową. Każdy z nich zapewni nam świetną izolację termiczną, ale różnią się od siebie wieloma cechami, właściwościami i sposobem ich ułożenia pod dachowym stropem.

Wykonując planowany remont, w zdecydowanej większości metod ocieplenia, nie musimy ubiegać się o pozwolenie budowlane. Oczywiście do czasu, gdy nie planujemy przeprowadzenia jednocześnie innych prac, takich, jak remont więźby dachowej, jej przebudowa, zmiana kąta nachylenia dachu lub jego podniesienie. Gdy planujemy wykonanie generalnych prac na dachu naszego domu jednorodzinnego, które wpłyną na jego kształt, wielkość czy wysokość będziemy już zmuszeni do uzyskania takowego pozwolenia. Swą prośbę powinniśmy więc zgłosić do Urzędu Gminy, zanim jeszcze rozpoczniemy prace remontowo-budowlane.

Stosowaną z powodzeniem w przeszłości i obecnie metodą ocieplenia dachu jest metoda międzykrokwiowa, która jednak nie jest pozbawiona wad. Jej największą zaletą jest jej doskonała znajomość przez wszystkie firmy remontowo-budowlane i dopracowanie jej niemal do perfekcji przez dobrych specjalistów. Największą z wymienianych wad jest natomiast możliwość skraplania się pary pod stropem i zawilgocenia termoizolacji oraz tworzenia się mostków termicznych pod krokwiami. W przypadku wykorzystania wełny mineralnej, jako materiału izolacyjnego, ale i styropianu, który nie lubi wilgotności powyżej 5 procent, może to powodować częściową utratę właściwości termicznych przez położoną izolację.

Alternatywą dla sprawdzonej metody międzykrokwiowej jest metoda nakrokwiowa, którą charakteryzuje konieczność skorzystania z nieco droższych płyt izolacyjnych. Układa się je na krokwiach lub deskowaniu dachowym. Gwarantują one świetną izolację termiczną, zapewniając utrzymanie ciepła podczas mroźnych zimowych wieczorów, ale i jakościową izolację zabezpieczającą przed zbytnim nagrzaniem się poddasza w upalne, letnie popołudnia. Tak wykonana izolacja termiczna jest niezwykle wytrzymała i trwała. Cechuje ją wysoka odporność na środki wykorzystywane w dzisiejszym budownictwie, ale i środki chemiczne stosowane w gospodarstwach domowych. Poprzez ułożenie tych płyt uzyskuje się równomierne obciążenie dachu, co gwarantuje brak pojawiania się mostków termicznych.

Wśród popularnych materiałów termoizolacyjnych z pewnością wymienimy wełnę mineralną. To plastyczny i elastyczny materiał o właściwościach niepalnych i świetnej charakterystyce termicznej. Jego wykorzystanie zapewnia znaczne obniżenie współczynnika przepuszczalności cieplnej dachu, pomagając jednocześnie wyciszyć pomieszczenia podstropowe. Wełna mineralna, w przeciwieństwie do styropianu, który nie lubi zbytniej wilgotności powietrza, jest materiałem paroprzepuszczalnym, co może mieć największe znaczenie przy doborze dobrego materiału izolacyjnego.

Styropian to materiał samogasnący, który wykorzystuje się do ociepleń dachowych w postaci płyt. Można je z powodzeniem stosować z wykorzystaniem metody podkrokwiowej. Jego charakterystyczną cechą jest brak wchłaniania wilgoci, co również nie czyni go paroprzepuszczalnym. Takie płyty styropianowe charakteryzują się dużą twardością. Są jednak niezwykle lekkie, co pomaga, gdy nie należy przesadzać ze zbytnim obciążeniem więźby dachowej. Minusem ułożenia styropianu metodą podkrokwiową jest obniżenie stropu pod dachem o kilka centymetrów.

Inną opcją, równie rozsądną, gwarantującą jakościową termoizolację dachu jest skorzystanie ze sprawdzonego już materiału, którym jest pianka poliuretanowa. Jej głównym plusem jest możliwość niezwykle szybkiego jej położenia pod stropem dachowym. Wystarczy na to zaledwie kilka godzin pracy specjalisty. Tak wykonany błyskawiczny remont równie doskonale zagwarantuje nam możliwość gromadzenia oszczędności na ogrzewaniu. Aby go wykonać, niezbędne jest doświadczenie i specjalistyczny sprzęt, ponieważ pianka pur aplikowana jest przy użyciu specjalistycznego agregatu. Mimo to jest to materiał, który zagwarantuje najlepsze wypełnienie przestrzeni i każdej szczeliny znajdującej się pod stropem naszego dachu.

W zależności o wykorzystanej metody termoizolacji dachu, ale i od materiału, z którego zostanie wykonana, rachunki za ogrzewanie mogą znacznie się obniżyć. Co ważniejsze, taka izolacja pozwoli nam na swobodne korzystanie z tej przestrzeni zarówno w upalne, jak i mroźne dni. Wykorzystanie nowych technologii w postaci pianki pur pomoże w zabezpieczeniu się przed pojawieniem się grzybów czy pleśni oraz nagromadzeniem wilgoci. Dzięki sprawdzonym metodom będziemy mieć pewność, że remont został fachowo wykonany, ale i obniżymy nieco wydatki na ten cel.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, m.in. na temat usługi jaką jest ocieplanie pianką Wrocław, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Oscar-Bud z Wrocławia.

 

Dodaj komentarz