Senior w samochodzie – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Osoby starsze najczęściej nie poruszają się już za kółkiem jako kierowcy. W pewnym wieku, gdy słabnie sprawność psychomotoryczna i osłabia się czas reakcji, nawet najlepsi kierowcy decydują się zmienić miejsce kierowcy na miejsce pasażera. Nie oznacza to jednak, że seniorzy rezygnują z podróży. Z auta korzystają zarówno w trakcie dłuższych wyjazdów, jak i w codziennych sprawach, jak wyjazd na zakupy, do lekarza czy na różnego rodzaju zabiegi.

Samochód w którym porusza się senior, powinien być wygodny i w stu procentach bezpieczny. O wszelkiego rodzaju udogodnienia należy zadbać w sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą nie tylko starszą, ale również mającą problemy z poruszaniem się. Warto zadbać przede wszystkim o wygodne siedzenia, a także o dodatkowe uchwyty, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie z samochodu. W trakcie długich podróży warto robić sobie przerwy na rozprostowanie kości czy na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Osoby starsze raczej nie dadzą rady przejechać długiej trasy bez żadnego przystanku.

Samochód dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych

Osoby starsze bardzo często mają poważne problemy z poruszaniem się. Często korzystają z balkoników oraz z wózków inwalidzkich, bez których nie są w stanie poruszać się nawet na niewielkich dystansach. Jeśli nasz senior porusza się na wózku lub korzysta z balkonika, warto zadbać o to, by przewozić go samochodem z odpowiednio dużym bagażnikiem, w którym zmieści się niezbędny sprzęt. Warto więc mieć świadomość, że nie każde niewielkie auto miejskie z malutkim bagażnikiem będzie odpowiednie dla potrzeb osób niesprawnych i starszych. Bardzo często jednak seniorzy mogą korzystać z dostosowanego dla nich transportu oferowanego przez domy pomocy społecznej czy ośrodki opiekuńcze. Takie profesjonalne samochody posiadają najczęściej wszelkie niezbędne udogodnienia, które zapewniają komfort jazdy.

Profesjonalna opieka dla seniorów

Osoby starsze, które podróżują samochodem, powinny zwykle znajdować się pod opieką doświadczonego personelu, zwykle opiekuna osoby starszej. Opiekunowie pracują zarówno w domach prywatnych seniorów, jak i w różnego rodzaju ośrodkach. Towarzyszą oni seniorom w trakcie codziennych czynności, także w czasie podróży na większe i mniejsze odległości. Aby zostać takim opiekunem, nie wystarczą dobre chęci. Konieczne są jeszcze kwalifikacje i kompetencje, które można zdobyć na różnego rodzaju kursach, szkoleniach oraz w specjalistycznych szkołach kształcących specjalistów. Oferty pracy dla opiekunów znajdziemy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na zachodzie polscy opiekunowie mogą liczyć na dobre warunki zatrudnienia i przyzwoite zarobki, kilka razy wyższe niż w kraju. Jeśli chcemy znaleźć dobrą i sprawdzoną ofertę pracy, na https://privatecare24.pl/oferty-pracy/ znajdziemy wiele ofert przygotowanych przez profesjonalną i wyspecjalizowaną agencję. Warto z takich agencji pośrednictwa korzystać, gdyż zapewniają dobre warunki pracy i przy okazji pomagają w załatwianiu wszelkich formalności.

One Comment on “Senior w samochodzie – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?”

  1. Od kilku miesięcy pracuję jako opiekunka niemcy i musze przyznać, że jestem zaskoczona całkiem dobrymi warunkami pracy. Przed wyjazdem wiele się nasłuchałam o tragicznych warunkach, braku czasu czy załamaniach nerwowych opiekunek, a faktycznie jest całkiem znośnie. Pracuję na zmianę z inną opiekunką, mam czas dla siebie, zarobki są takie, jakich nigdy w Polsce bym nie miała. Jeśli ktoś zna choć trochę niemiecki, warto spróbować takiej pracy.

Dodaj komentarz