W jakich sytuacjach prawnik może odmówić udzielenia porady?

Porady prawne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów, którzy potrzebują fachowej wiedzy z różnych dziedzin prawa. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze taka poradę uda nam się uzyskać. Kiedy prawnik może odmówić udzielenia porady?

Kancelarie prawne i biura porad prawnych powstają w ostatnim czasie jak grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, przepisy prawa w różnych jego dziedzinach są coraz bardziej skomplikowane dla zwykłych ludzi, którzy z prawem na co dzień mają niewiele wspólnego. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnego prawnika, warto najpierw nieco czasu poświęcić na poszukiwania odpowiedniej oferty. Nie wszystkie kancelarie oferują bowiem usługi na odpowiednio wysokim poziomie. Trzeba też pamiętać, że wśród prawników również występuje podział na specjalizacje. Nie ma specjalistów, którzy doskonale orientowaliby się w każdej dziedzinie prawa i mogli występować w każdej sprawie przed wymiarem sprawiedliwości.

Kiedy prawnik nie udzieli porady?

Choć w większości przypadków prawnicy bez problemu udzielają porad prawnych, zdarza się, że nie będą w stanie nam pomóc. Przede wszystkim, w przypadku bardzo skomplikowanych spraw, które wymagają ogromnej fachowej wiedzy, nie każdy prawnik dobrze sobie poradzi. Specjalista od prawa karnego nie będzie dobrym adresatem pytań dotyczących skomplikowanych zawiłości spadkowych czy prawa rodzinnego. Prawnik, który nie ma odpowiednich kompetencji może więc odmówić udzielenia nam porady, ale za to polecić dobrego specjalistę, który bez problemu poradzi sobie z naszym problemem. Prawnik nie będzie też udzielał porad prawnych w naszej sprawie, jeśli właśnie zajmuje się obsługą prawną strony przeciwnej. Byłoby to niezgodne z interesami jego już aktualnych klientów. Oczywiście, trzeba mieć również świadomość, że w większości przypadków prawnicy nie udzielą też porad, jeśli klienci wymagają, aby robili to za darmo. Za usługi prawne, w tym także porady i konsultacje, najczęściej trzeba zapłacić. Jeśli szukamy darmowej porady, wtedy dobrze jest rozejrzeć się za instytucjami, w których można znaleźć takie bezpłatne konsultacje.

Jak szukać dobrych prawników?

Bez względu na to, czy interesuje nas sprawa spadkowa, odszkodowanie za spadek wartości działki, podział majątku czy sprawy związane z rozwodem, zawsze warto szukać prawników, którzy mają doświadczenie i specjalizują się w danej dziedzinie prawa. Jeśli ktoś zapewnia, że doskonale zna się praktycznie na wszystkim, raczej nie jest ekspertem w żadnej dziedzinie. Jeśli nasza sprawa jest poważna i zawiła, warto szukać kancelarii, które cieszą się pozytywnymi opiniami, są renomę, istnieją na rynku od dłuższego czasu i mogą się pochwalić wieloma wygranymi sprawami. Na usługach prawnych nie warto oszczędzać. Szukanie jak najtańszej obsługi prawnej nie jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy bardzo zależy nam na wygraniu sprawy i uzyskaniu jak najlepszego wyniku w sądzie.

Dodaj komentarz