Dlaczego nie zaoszczędzisz stosując olej silnikowy do swojej pilarki spalinowej?

Potrzebne oleje do pilarek? Kuszące jest użycie tego, co prawdopodobnie już masz pod ręką, zamiast kupować ekologiczne oleje do pilarek z http://vegatol.com/. Przecież można zaoszczędzić, prawda? To powoduje, że niektórzy używają zwykłego oleju silnikowego do tego zadania…. Czy powinieneś kupić dedykowany produkt do piły łańcuchowej czy możesz użyć tego samochodowego i pilarki spalinowe nadal będą działać jak należy?

Debata na temat pił łańcuchowych i stosowania tańszego zwykłego oleju silnikowego nie została całkowicie rozwiązana. W większości instrukcji obsługi piły łańcuchowej nalega się na użycie wysokiej jakości oleju. Powodem jest to, że olej do prowadnic i łańcuchów zawierają dodatek „o wysokiej przyczepności”, który zapobiega zsuwaniu się łańcucha podczas przemieszczania się wokół końcówki. Został opracowany specjalnie do tego zadania, podczas gdy inne rodzaje oleju po prostu nie są.

Spójrzmy na wady stosowania oleju silnikowego w piłach łańcuchowych

Niektórzy użytkownicy pił łańcuchowych powiedzą ci, że ich ojciec i dziadek zawsze używali piły z olejem silnikowym. Stop! Nikt rozsądny nie zaleca używania starego oleju silnikowego pochodzącego z recyklingu. Pamiętaj, że zużyty olej silnikowy spuszczany z pojazdu ma mikroskopijne bity metalowe, które działają jak ścierniwo, co nie jest dobre dla łańcucha lub prowadnicy. Niektórzy zauważają, że zużyty olej silnikowy może wcześniej spalić pręt i łańcuch, co na pewnie wyrówna wszelkie oszczędności, które chciałeś zrobić nie inwestując w oleje biodegradowalne dedykowane piłom.

Zużyty olej silnikowy szybciej ześlizguje się z piły łańcuchowej, ponieważ jest już zepsuty. Brakuje w nim lepkiego dodatku znajdującego się w oleju dedykowanym, który utrzymuje olej tam, gdzie jego miejsce. Częsta wymiana oleju spowoduje pochłanianie wszelkich oszczędności. Podczas używania piły łańcuchowej prawdopodobnie znajdziesz więcej odprysków oleju. Będziesz musiał częściej czyścić buty, spodnie i sprzęt.

Na jaki więc olej do pilarek postawić?

  • Taki, który zapewnia maksymalną moc silnika, niskie tarcie i krótszy czas cięcia.
  • Posiadający wysoką wytrzymałość, która zapobiega zużyciu lub zarysowaniu ogniw łańcucha i prętów, chroniąc jednocześnie części metalowe przed korozją i rdzą.
  • Musi być odporny na gromadzenie się osadów, takich jak smoła, soki drzewa lub żywica.
  • Szukaj tego nadającego się do wszystkich pił łańcuchowych.
  • Charakteryzować go powinna wysoka wydajność cięcia piły, zmniejszająca ciepło i tarcie.
  • Dobrze będzie, gdy jest to wysokiej jakości mieszanka surowców podstawowych i dodatków zwiększających lepkość, która zmniejsza zrzucanie z dużej prędkości.
  • Najlepiej jeśli olej też wydłuża żywotność prowadnicy, łańcucha i zębatki, chroniąc przed zużyciem.

Prawdopodobnie warto za dodatkowy koszt kupić ten dedykowany produkt, który jest przeznaczony do tego zadania. Oszczędzaj olej silnikowy do użycia w swoich pojazdach. Pamiętaj, aby zutylizować zużyty olej silnikowy w celu ochrony środowiska – oczywiście o ile nie zainwestowałeś w biodegradowalne oleje, które są najlepszym wyborem.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *