Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Mechanik samochodowy to zawód zawsze potrzebny. Z rosnącą liczbą samochodów na naszych drogach wciąż wzrasta zapotrzebowanie na dobrych mechaników samochodowych. W naszym kraju jest sporo aut jeżdżących po naszych drogach, które mają więcej niż dziesięć lat. Tym bardziej zapotrzebowanie na warsztaty samochodowe jest bardzo duże. Aby zostać mechanikiem samochodowym niegdyś wystarczyło mieć skończoną zasadniczą szkołę zawodową o profilu mechanik samochodowy. Samochodówki cieszyły się ogromną popularnością choćby ze względu na to, że ucząc się w nich zawodu można było bezpłatnie zdobyć uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi.

Choćby ze względu na darmowe prawo jazdy wielu młodych ludzi wybierało właśnie ten zawód. Dziś w dalszym ciągu jest to zawód bardzo popularny, ale szkoły zawodowe nie proponują już darmowych kursów na prawo jazdy. W związku z wciąż rosnącym poziomem nowych technologii wkraczających w samochody, również mechanicy samochodowi powinni posiadać coraz to nowe umiejętności związane z naprawą najnowszych samochodów.

W szkołach zawodowych nauka ogranicza się do minimum niezbędnej wiedzy, dlatego tez dla mechanika samochodowego dobrym rozwiązaniem jest poszerzenie swojej wiedzy i uzyskanie wykształcenia minimum średniego. Mechanicy samochodowi mogą również pogłębiać swoją wiedzę na szkoleniach i kursach specjalnie dla nich przeznaczonych. Wykonując ten zawód trzeba się liczyć z ciągłym rozwojem i dokształcaniem. Coraz to nowsze rozwiązania technologiczne wymuszają to na mechanikach samochodowych.

Własna działalność gospodarcza-mechanika samochodowa

Na rynku jest ogromny popyt na dobrych mechaników samochodowych. Pomimo, że serwisów samochodowych jest bardzo dużo i tak zawsze są w nich zapisy i kolejki. Będąc mechanikiem samochodowym dobrym rozwiązaniem jest założenie własnej firmy zajmującej się mechaniką pojazdową. Doświadczony mechanik, fachowiec w swojej dziedzinie pracujący na siebie w własnej firmie jest w stanie zarobić nawet pięć razy więcej niż pracując na etacie. Na samym początku warto zastanowić się, jakie grono klientów docelowych nas interesuje.

prawo jazdy WarszawaWiadomą rzeczą jest, że jeżeli warsztat będzie się mieścił w dużym mieście, gdzie rynek jest już dość nasycony tego typu usługami lepszy będzie wyspecjalizowania swojego zakładu pod jakimś kontem. Można na przykład obrać sobie za grupę docelowych klientów posiadaczy aut danych marek czy wyspecjalizować swój warsztat na przykład w naprawie tłumików. Jeśli chodzi o wieś, najlepiej swoje usługi rozszerzyć do maksimum możliwości napraw w jednym miejscu. Zazwyczaj mechanicy samochodowi mają już swoje stałe grono wiernych klientów zadowolonych z ich usług. Warto, więc na sam początek swojej działalności zainwestować w reklamę, zastosować rabaty czy promocje na swoje usługi. Zadowoleni klienci na pewno do nas wrócą a mało tego podeślą nam jeszcze swoich znajomych.

Jakie są koszty związane z uruchamianiem warsztatu samochodowego

Na założenie i rozkręcenie własnej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu warsztatu samochodowego potrzeba nam sporej gotówki. Koszt takiej inwestycji to około kilkadziesiąt tysięcy złotych. Potrzebujemy pieniędzy na dzierżawę, zakup lub wynajem lokalu, reklamę, opłaty i specjalistyczne wyposażenie warsztatu. Jeżeli wynajmowany czy dzierżawiony budynek należy przystosować pod wymogi warsztatu samochodowego należy doliczyć kilkanaście dodatkowych tysięcy, które musimy wydać. Oczywiście droższym rozwiązaniem na miejsce zakładu mechanicznego będzie wybranie lokalu w atrakcyjniejszej dzielnicy miasta np. centrum.

Jak zarejestrować własną firmę

Zasady, co do rejestrowania własnej działalności gospodarczej zajmującej się mechaniką samochodową są takie same jak przy zakładaniu innych firm. Jednoosobowa firma jest najprostszą z form działalności gospodarczej w naszym kraju. Od 2009 roku założenie własnej firmy stało się o wiele prostsze. Nie trzeba już jeździć i biegać po różnych biurach. Wystarczy wizyta w tylko jednym okienku.

One Comment on “Jak zostać mechanikiem samochodowym?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *