Farma fotowoltaiczna – czy opłaca się jej otwarcie w Polsce?

Odnawialne źródła energii cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością, związaną z faktem, że źródła konwencjonalne są na wyczerpaniu, a jednocześnie generują duże ilości szkodliwych substancji do atmosfery czy gleby. Farma fotowoltaiczna może być dobrym pomysłem na biznes i zarabianie pieniędzy. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to dosyć kosztowna inwestycja.

Farmy fotowoltaiczne to rozbudowane kompleksy systemów zawierających panele fotowoltaiczne, które pozyskują energię elektryczną wprost ze słońca. Jest to energia całkowicie czysta, a przy tym niewyczerpywalna. Dopóki istnieje energia słoneczna, nic nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą specjalistycznych urządzeń zamienić ją na energię elektryczną. Panele słoneczne coraz częściej można spotkać na dachach wielu obiektów, zarówno domów jednorodzinnych, jak i zabudowań w gospodarstwach, na dachach fabryk, szkół, szpitali czy budynków biurowych. Dzięki panelom można bowiem produkować niemal bezpłatną energię, a co za tym idzie – zmniejszyć zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych i rachunki za prąd.

Odpowiedni teren, dobrze zamontowane urządzenia

pompy ciepła kujawsko pomorskieAby założyć famę fotowoltaiczną, musimy przede wszystkim mieć właściwy teren, na którym można ją postawić. Może to być prywatna ziemia lub dzierżawiona, o ile w warunkach dzierżawy istnieje możliwość wykonania takich instalacji. Aby panele fotowoltaiczne działały sprawnie i wydajnie, muszą być właściwie zamontowane, pod odpowiednim kątem i we właściwym kierunku. Nie może to być teren wśród drzew czy innych wysokich budynków, gdyż wtedy sprawność całej instalacji nie będzie zbyt wysoka. Panele działają najlepiej, gdy nie są niczym przysłonięte. Pamiętajmy również, że wydajność paneli jest w dużym stopniu uzależniona od pór roku. najwięcej energii produkują w sezonie wiosenno-letnim, gdy słońca jest najwięcej. W sezonie zimowym sprawność może być sporo niższa, a co za tym idzie – także zyski z elektrowni słonecznej nie będą tak wysokie jak w sezonie letnim.

Warto dobrze zaplanować biznes

Ekologia i ochrona środowiska wymuszają na nas wiele działań związanych z ochroną i dbaniem o środowisko. Zanim jednak zdecydujemy się na założenie farmy fotowoltaicznej, dobrze jest przygotować się do niej tak, jak do każdego innego biznesu. Przyda się zrobienie dobrego biznesplanu, ustalenie, jaka kwota początkowa będzie potrzebna, by w ogóle zacząć coś działać w tym temacie. Pamiętajmy również, że do prowadzenia tego rodzaju działalności konieczne jest sporo zezwoleń i załatwienie wielu formalności. Nie wystarczy jedynie postawienie farmy, konieczne jest również znalezienie odbiorców na produkowaną w ten sposób energię. Najczęściej dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy i podpisanie umowy z dostawcą energii na danym terenie. Właściciele farm fotowoltaicznych muszą również dbać o ich konserwację i serwisowanie. Nie wystarczy postawić instalacji i w kolejnych latach czerpać jedynie z niej zyski. Konieczne są prace konserwacyjne i czyszczenie paneli, które z biegiem czasu mogą nieco tracić na sprawności i wydajności.

One Comment on “Farma fotowoltaiczna – czy opłaca się jej otwarcie w Polsce?”

Dodaj komentarz