Regeneracja wałów napędowych – co warto wiedzieć na jej temat?

Wał napędowy to jedna z najważniejszych części budowy każdego samochodu, odpowiadająca za jego sprawne działanie. Regularne użytkowanie pojazdu prowadzi do zużycia się pewnych elementów, w tym również wałów napędowych. Niezbędna jest więc regeneracja tych części. W tym artykule zapoznasz się z najważniejszymi informacjami na ten temat. Przeczytaj i sprawdź, na czym polega regeneracja wałów napędowych.

Co to jest wał napędowy i jakie jest jego zastosowanie?

Nie każdy z nas wie, do czego służy ten element. To pewna część, która montowana jest w różnych pojazdach. Znajduje się zatem w: koparkach ciężarówkach, autobusach, pojazdach szynowych, maszynach rolniczych, urządzeniach hutniczych i kopalnianych, czy nawet w cysternach.

Wały napędowe to nic innego jak pewne podsystemy, znajdujące się w układach napędowych. Składają się one z następujących elementów: kompensacji, rur, końcówek spawalniczych, krzyżaków, flanszów i na końcu z osłony. Dlaczego wały napędowe są takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że odpowiadają one za sprawne poruszanie się naszego samochodu. W dzisiejszych czasach jest on każdemu potrzebny. Nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez poruszania się samochodami. Aby uniknąć pewnych awarii, warto pamiętać, że kluczowa jest regeneracja wałów napędowych w Takiewały z Wrocławia.

Z czego składa się wał napędowy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wał napędowy występuje w różnych rozmiarach. Zbudowany jest z trwałych materiałów, takich jak aluminium i stal. To bardzo istotna dla nas wiadomość. Wał napędowy jest bowiem częścią, która umożliwia poruszanie się danego pojazdu. Wygląd tego urządzenia przypomina nam raczej walcowatą figurę.

Wszystkie powyższe czynniki zapewniają trwałość tego elementu oraz jego wytrzymałość. Z pewnością wśród nas są osoby, które pragną, aby ich samochód funkcjonował bez zarzutów. Powinniśmy pomyśleć o regularnej regeneracji wałów napędowych, która wspomaga sprawne funkcjonowanie samochodu.

Działanie w zakresie regeneracji wałów napędowych

Regeneracja wałów napędowych obejmuje następujące działania: centrowanie i wymianę krzyżaków, wymianę wieloklinów przesuwnych (kompensacja), wymianę wieloklinów sztywnych, wyważanie wałów napędowych oraz pełne czyszczenie podzespołów i usuwanie z ich powierzchni pierwszych oznak rdzy. Techniki, które są wykorzystywane w tym celu to: piaskowanie, skiełkowanie i szlifowanie. Oprócz powyższych działań należących do regeneracji wałów napędowych dodatkowo zaliczamy również modernizację i wszelkie przeróbki w ich zakresie.

W Polsce istnieje bardzo mało firm, zajmujących się regeneracją wałów napędowych. Każda z nich posiada nowoczesne maszyny, wśród których znajdują się innowacyjne komputerowe wyważarki przeznaczone do wałów napędowych. Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej firmy, przy planowanej regeneracji wałów napędowych? Przede wszystkim dlatego, że zatrudniają one najlepiej wykwalifikowany personel, który poradzi sobie z każdą usterką.

Koszty regeneracji wałów napędowych

Cena związana z tym działaniem jest zdecydowanie mniejsza niż nowy zakup sprzętu. Niektóre działania, takie jak kwestia dotycząca diagnozy, sprawdzenia i weryfikacji są darmowe. Niewielkie koszty obejmują przeważnie wymianę krzyżaka, podpory oraz przegubu. Cena wyważenia wału, tak naprawdę zależy od jego rozmiaru. Waha się ona w przedziale między 150 – 180 zł. Pozostałe koszty także nie są duże, warto więc zainwestować w regenerację wałów napędowych.

źródło zdjęć: freepik.com

Dodaj komentarz