Wymiana filtru gazu w samochodzie – co trzeba o niej wiedzieć?

Montaż instalacji LPG w samochodzie jest stosunkowo popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli aut w Polsce. Samochody z taką instalacją mogą być sprawne i bezpieczne – trzeba jednak koniecznie pamiętać, by regularnie wymieniać filtry gazu. Jak często powinna odbywać się wymiana filtru i w jaki sposób można ją przeprowadzić?

  • Typy (rodzaje) filtrów LPG
  • Filtry LPG – częstotliwość wymiany
  • Gdzie wymienić filtry LPG?

Typy (rodzaje) filtrów LPG

Filtr fazy ciekłej

Filtr fazy ciekłej odpowiada za oczyszczanie paliwa w fazie ciekłej. W jego wnętrzu znajduje się pofałdowany fragment bibuły, nasączony specjalnymi żywicami, natomiast sama obudowa zbudowana jest najczęściej z metalu lub odpowiedniego do tego celu tworzywa sztucznego. Filtry różnią się od siebie wysokością, średnicą zewnętrzną i wewnętrzną – zależy to od konkretnego producenta.

Filtr fazy lotnej

Zadaniem filtra fazy lotnej jest oczyszczanie powietrza, które następnie trafia do wtryskiwaczy. Dostępne są na rynku w dwóch wersjach – możemy kupić takie, które nie posiadają elementów wymiennych, lub też takie, w których wymienia się jedynie sam wkład, natomiast obudowa pozostaje ta sama.

Filtry LPG – częstotliwość wymiany

Jak często trzeba wymieniać filtry LPG? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od producenta naszego auta – każdy z nich ustala pewien limit, po którym zaleca dokonanie wymiany filtrów gazu. Filtry posiadające wkład celulozowy najczęściej wymienia się co około 15 000 kilometrów, z wkładem poliestrowym z siatką – co 25 000 kilometrów, z włókna szklanego – co 35 000 kilometrów. Warto jednak sprawdzać stan filtrów przy każdej wizycie w warsztacie, ponieważ wartości te nie są uniwersalne – instalacja może niekiedy zużywać się szybciej.

Gdzie wymienić filtry LPG?

Choć samodzielna wymiana filtrów LPG jest możliwa, nie jest to zalecane osobom, które nie mają dużego doświadczenia. Nie chodzi o trudność przeprowadzenia wymiany, gdyż procedura ta nie jest skomplikowana. Istotne jest jednak bezpieczeństwo – profesjonalny mechanik samochodowy, który specjalizuje się w instalacjach LPG, będzie wiedział, jak o nie zadbać. Ceny takich usług nie są wysokie – nie warto więc zabierać się za to samodzielnie i ryzykować.

Regularne wymienianie filtrów LPG to gwarancja bezpieczeństwa jazdy i sprawnego samochodu. Warto o niej pamiętać – by po przejechaniu określonej liczby kilometrów zawsze udać się do warsztatu. Podczas przeglądu auta warto wymienić filtr gazu zarówno fazy ciekłej, jak i lotnej – wpływa to na dłuższą żywotność instalacji oraz silnika naszego samochodu.

 

Dodaj komentarz